România s-a alăturat miercuri, în calitate de a 15-a ţară participantă, la Proiectul de Înaltă Vizibilitate al NATO Air Battle Decisive Munitions (ABDM, muniţii decisive pentru luptele aeriene - n. red.), anunţă alianţa pe site-ul său de internet www.nato.int, potrivit Agerpres.
Cu ocazia reuniunii miniştrilor apărării din ţările alianţei, la Bruxelles a avut loc o ceremonie de semnare la care au participat secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, ministrul apărării din Grecia - lidera ABDM - Nikolaos Panagiotopoulos şi Vasile Dîncu, ministrul român al apărării.
Lansată în 2014, iniţiativa ABDM oferă aliaţilor acces la muniţii critice lansate din aer, în condiţii mai favorabile.
ABDM "şi-a îndeplinit deja promisiunea din 2018. Prin strategii inovatoare de achiziţie, participanţii şi-au redus cu 15% până la 20% costurile cu muniţiile de precizie ghidate. Ca reacţie la cerinţele operaţionale urgente, ei au reuşit să reducă intervalele de livrare cu până la un an. În acelaşi timp, şi-au îmbunătăţit semnificativ interoperabilitatea şi posibilitatea de a-şi pune la dispoziţie unii altora stocurile, crescând unitatea militarilor NATO în operaţiuni", a declarat Geoană.
România s-a alăturat oficial celorlalţi participanţi la ABDM - Belgia, Cehia, Danemarca, Finlanda, Grecia, Ungaria, Italia, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, Regatul Unit, Slovacia şi Spania.
România este din ce în ce mai importantă în cadrul NATO - Devine a 15-a țară dintr-un club select
Explorează subiectul
Articole Similare

219
Rusia a atacat porturile ucrainene de la Marea Neagră, avariind o navă civilă
219

472
Liderul senatorilor PSD: „USR nu este un partid de reformă, ci o haită care a folosit ura”
472

846
Peskov spune că „tentativa de atac" asupra reședinței lui Putin este un „atac terorist”, îndreptat și „împotriva lui Trump”
846

380
FOTO Val de controale ANPC înainte de Revelion în zonele turistice: ce au descoperit comisarii. Amenzi pe bandă rulantă și activitate oprită la 8 unități
380

1.195
'O nouă rundă de minciuni': Ucraina neagă atacul cu drone asupra reședinței lui Putin, dar Kremlinul continuă să insiste
1.195

875
Avertisment dur al lui Dan Voiculescu: România intră în 2026 fără proiect de țară și cu o criză morală periculoasă
875

2.144
Ultima sa dorință nu va fi respectată: schimbare majoră la funeraliile celebrei Brigitte Bardot
2.144

872
Taxe mai mari în 2026: impozitele pe clădiri cresc puternic în Argeș, majorări aprobate și în Neamț
872

988
Așa arată viitorul, potrivit TIME: Marile invenții care au definit anul 2025
988

1.047
Un român a băgat spaima în francezi. Înarmat cu un ciocan, bărbatul a atacat călătorii din metrou
1.047

1.062
Revelion după gratii, decizie definitivă: Primarul suspendat al Mangaliei, Cristian Radu, rămâne în arest preventiv încă 30 de zile
1.062

4.032
Românii emigrează masiv din Marea Britanie: Infracționalitatea i-a speriat!
4.032

2.131
Bolojan refuză să crească ajutorul pentru invalizii și văduvele de război deși impactul bugetar se ridica la aproximativ 9.000 de lei
2.131

















Comentează