România este echipa păcii: Ne-au bătut și armenii, deși am condus cu 2-1 până în minutul 89

news.ro
România fotbal

România s-a făcut de râs, din nou, pe terenul de fotbal! Armenia s-a impus, la Erevan, în a treia etapă a Grupei J din preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2022, cu 3-2, prima victorie din istoria confruntărilor directe dintre cele două naționale.

În fața a 4.300 de spectatori, armenii au deschis scorul la 11 minute după pauză, prin Spertsyan. Cicâldău a dus România în avantaj prin dubla din minutele 62 și 72. Finalul a fost dezastruos pentru tricolori. În numai 3 minute, gazdele au decis meciul.

Mai întâi, în minutul 86, Haroyan a egalat din offside, iar peste numai 3 minute Barseghyan l-a învins din penalti pe Niță.

În minutul 78, George Pușcaș a fost eliminat.

Armenia are 9 puncte, în timp ce România are numai 3, după 3 meciuri.

Au evoluat următoarele echipe:

Armenia: Iurcenko - Hambarţumian, Calisir, Haroian, Hovhannisian - Barseghian (Udo '90+2), Grigorian, Muradian (Sperţian '46), Bairamian - Karapetian (Şagoian '46), Briasco (Adamian '46). Selecţioner Joaquin Caparros;

România: Niţă - Mogoş, Toşca, Chiricheş, Bancu - Cicâldău (Creţu '81), R. Marin - Man (Mihăilă '81), Stanciu (Fl. Tănase '73), Maxim (Keşeru '73) - Puşcaş. Selecţioner Mirel Rădoi.

Cartonaşe galbene: Barseghian '22, Bairamian '28, Haroian '40 / Mogoş '24 Puşcaş '40, Maxim '59, Bancu '66.

Arbitri: Andris Treimanis - Haralds Gudermanis şi Aleksejs Spasjonnikovs - Vitalikj Spasjonnikovs.

Clasamentul grupei este următorul: 1. Armenia - 9 puncte, 2. Germania - 6 puncte, 3. Macedonia de Nord - 3 puncte, 4. România - 3 puncte, 5. Islanda - niciun punct, 6. Liechtenstein - niciun punct.

În prima etapă, România a învins Macedonia de Nord, scor 3-2, acasă, iar în a doua a pierdut, scor 0-1, cu Germania, tot pe teren propriu.

Miercuri, de la ora 21.45, se joacă meciurile Germania - Macedonia de Nord şi Liechtenstein - Islanda.