România și Georgia se vor întâlni în finala Trofeului Carpați la handbal masculin

prosport.ro
handbal

Selecţionatele României şi Georgiei se vor înfrunta în finala turneului internaţional de handbal masculin Trofeul Carpaţi Niro, găzduit de Piteşti Arena, după victoriile obţinute, joi, în semifinale.

România a dispus de Grecia cu scorul de 31-27 (13-16), după o repriză secundă excelentă, potrivit Agerpres.

Tricolorii, care se pregătesc pentru Campionatul European din Germania, au fost conduşi în prima parte şi la patru goluri (11-15, 12-16), iar în repriza secundă grecii au avut şase goluri, 20-14 (min. 36). România a egalat în min. 47, 23-23, iar patru minute mai târziu a preluat conducerea, 25-24. România s-a impus cu 31-27, după ce a marcat ultimele trei goluri ale partidei.

Demis Grigoraş, cu 7 goluri, a fost cel mai bun marcator al tricolorilor. Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au mai înscris Daniel Stanciuc 4 goluri, Alexandru Ghivil 4, Cristian Ghiţă 2, Gabriel-Cristian Ilie 2, Tudor-Bogdan Buguleţ 2, Dan Racoţea 2, Alexandru Mihai Tărîţă 2, Ionuţ Ciprian Iancu (portar) 1, Gabriel Cumpănici 1, Adrian Rotaru 1, Sabin Constantina 1, Andrei Drăgan 1, Andrei Buzle 1.

Ionuţ Ciprian Iancu a avut 8 intervenţii, iar Dan Vasile 5.

Golurile grecilor au fost reuşite de Georgios Papavasilis 6, Achilleas Toskas 4, Savvas Savvas 3, Theodoros Boskos 2, Charalampos Mallios 2, Stefanos Michailidis 2, Dimitrios Tziras 2, Christos Kederis 2, Nikolaos Liapis 1, Nikolaos Passias 1, Petros Boukovinas (portar) 1, Evangelos Arampatzis 1.

Petros Boukovinas a încheiat cu 12 intervenţii, în timp ce Panagiotis Papantonopoulos a apărat un şut.

În celălalt meci al zilei, Georgia a întrecut Slovacia cu scorul de 32-27 (22-15).

Vineri, finala mică (15:00) le va opune pe Slovacia şi Grecia, iar în finala competiţiei (17:30) se vor înfrunta România şi Georgia.

Georgia şi Grecia sunt şi ele calificate la EURO 2024.

Trofeul Carpaţi este ultimul test pentru naţionala masculină de handbal a României, care va evolua în Grupa B, alături de Spania, Austria şi Croaţia, la Campionatul European - EHF EURO 2024 din Germania (10-28 ianuarie 2024).

Spania este vicecampioana europeană din 2022, Austria a învins România în ambele meciuri din preliminarii, cu 36-32 şi 35-30, iar Croaţia a fost vicecampioană în 2020. Spania a cucerit două titluri continentale, în 2018 şi 2020.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în grupele principale.

România nu se mai calificase la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9, iar la tragerea la sorţi a făcut parte din a patra urnă valorică.