România suferă o nouă UMILINȚĂ la Jocurile Olimpice: Brazilia ne-a SURCLASAT la handbal

romania handbal olimpiada

România s-a dus după medalii la Olimpiada de la Rio, dar riscă să plece mai devreme acasă cu naționala de handbal feminin. După umilința din meciul de debut cu Angola, 19-23, tricolorele au repetat ”figura” cu gazda Brazilia. În 60 de minute, România a marcat numai 13 goluri. Handbalistele noastre au fost surclasate la 13 goluri diferență, 26-13.

A fost 14 la 9 la pauză pentru fostele campioane mondiale, chiar dacă vedeta Eduarda Amorim de la Gyor a fost eliminată încă din minutul 18, după un cartonaș roșu. Pentru ca umilința să fie totală, Brazilia a dat gol și cu portarul, din poartă în poartă, cel de-al 20-lea al gazdelor, prin Arenhart, care a jucat la HCM Baia Mare.

România mai are de jucat cu Norvegia, campioană olimpică, mondială și europeană, cu Spania și cu Muntenegru. Primele 4 locuri se califică în sferturile de finală.

Tot în grupa noastră, Norvegia a învins Spania cu 27-24. România și Muntenegru sunt singurele echipe fără puncte din grupa condusă cu 4 puncte de Brazilia.