România U16, victorie în fața reprezentativei similară a Marocului în cadrul Turneului Montaigu din Franța

logo FRF

România U16 a învins marți, cu scorul de 2-0, reprezentantiva similară a Marocului în cadrul Turneului Montaigu din Franța.

Potrivit FRF, golurile au fost marcate de Popa, în minutul 45, și de Doicaru, în minutul 50, conform Mediafax.

Iată echipa folosită de selecționerul Nicolae Roșca: 12. Maxim – 22. Munteanu, 16. Racu, 5. Dumitra, 3. Techereș – 8. Petculescu (Cpt.), 14. Laszlo, 18. Burlacu – 17. Taran (7. Popa, 41), 19. Oargă (9. Doicaru, 41), 20. Pîrvu (10. Toma, 41). Rezerve: 1. Ungureanu, 23. Cadar, 2. Gașpar, 4. Lambru, 6. Ioniță. 7. Popa, 9. Doicaru, 10. Toma, 11. Stoian, 13 Grideanu, 15. Voicilă, 21. Tout.

Acesta este al doilea meci al tricolorilor la Turneul Montaigu, supranumit și „MiniMondial”, o competiție de juniori organizată în Franța și care se dispută în fiecare an, din 1973. Duminică, tricolorii au terminat la egalitate, 1-1, cu Coasta de Fildeș U16.

Următorul meci al României este joi, împotriva selecționatei U16 a Mexicului.

Alte două partide sunt programate sâmbătă și luni cu adversari care vor fi stabiliți în funcție de rezultate.

La turneu participă 16 națiuni: Franța, Republica Guineea, România, Danemarca, Arabia Saudită, Anglia, Noua Caledonie, Belgia, Republica Centrafricană, Portugalia, Japonia, Cehia, Gabon, Mexic, Maroc, Coasta de Fildeș.