România U21 învinge Ungaria U21, după un arbitraj execrabil: gol de generic înscris de Mățan

romania ungaria

România U21 a învins Ungaria 21, chiar la Budapesta, într-un meci contând pentru grupele Campionatului European. România s-a impus cu scorul de 2-1.

Ungaria a deschis scorul, după o fază extrem de controversată, precedată de un fault clar. Totodată, România U21 a avut un penalty cât se poate de clar, dar neacordat de arbitru.

Mățan a egalat cu un gol de generic în minutul 70, iar Pașcanu a adus victoria României cu un gol marcat în minutul 87.

În ultimul minut al partidei, Andrei Vlad a avut o intervenție senzațională, la o ocazie uriașă a maghiarilor.

Partida a fost arbitrată de belgianul Laurence Visser, ajutat de conaţionalii săi Thibaud Nijssen şi Ruben Wyns, iar rezervă a fost norvegianul Espen Eskas.

În aceeaşi grupă se dispută, de la ora 22.00, partida Germania – Ţările de Jos

În prima etapă a grupelor, miercuri, România a remizat cu Ţările de Jos, scor 1-1, iar Germania a învins Ungaria, scor 3-0.

La 30 martie va avea loc ultima etapă a grupei A, care programează confruntările Germania – România şi Ţările de Jos – Ungaria, ambele la ora 19.00.

Fazele eliminatorii ale Campionatului European se vor disputa între 31 mai şi 6 iunie 2021.