Românul Adrian Șulcă a obținut locul 5 la Campionatul European de Judo

Radu Pop
Judoinside
Judoka Alexandru Raicu

Sportivul român Adrian Șulcă a fost învins sâmbătă în finala mică a categorie -73 kg, de la Campionatul European de Judo seniori, de la Sofia. Românul a fost premiat ca cel mai bun judoka-junior al anului 2021 în Europa în cadrul Galei Uniunii Europene de Judo, tot la Sofia.

Adrian Șulcă a evoluat în cadrul categoriei -73 kg, reușind să învingă în primele trei tururi pe judoka Stavros Doumas (Grecia), Arsene Avedisyan (Armenia) și Petru Pelivan (Moldova)

Învins în semifinală de italianul Giovanni Esposito, după o decizie de Ippon contestabilă, Adrian Șulcă a disputat partida pentru medalia de bronz în compania azerului Rustam Orujov.

Sportivul din Azerbaidjan (30 ani), mult mai experimentat, campion european, vicecampion olimpic și mondial, a reușit să se impună după o luptă disputată, în care Șulcă nu a punctat, dar a provocat două penalizări ale adversarului său.

La aceași categorie, judoka Alexandru Raicu s-a clasat pe locul 7.

Medalia de aur a categoriei a revenit unui alt sportiv azer, Hidayat Heydarov, care l-a învins în finală, în minutul de aur, pe Giovanni Esposito.