Românul Eduard Michael Grosu a câștigat locul patru la prima etapă a Turului Turciei 2019

Adevarul.ro
Eduard Michael Grosu

Ciclistul irlandez Sam Bennett (Bora) a câştigat marţi, la sprint, prima etapă a Turului Turciei 2019, desfăşurată pe traseul Istanbul - Tekirdag (156,7 km), românul Eduard Michael Grosu (Delko Marseille Provence) încheind pe un merituos loc 4, relatează Agerpres.

Bennett a fost cronometrat cu timpul de 3 h 32 min 24 sec, fiind urmat în acelaşi timp de danezul Fabio Jakobsen (Deceuninck - Quick Step) şi de australianul Caleb Ewan (Lotto-Soudal). Grosu a fost înregistrat şi el cu acelaşi timp cu învingătorul.

La general, Bennett este urmat de Jakobsen la 4 secunde şi Ewan la 6 secunde. Grosu ocupă locul 7, la 10 secunde de lider.

Etapa a doua va avea loc miercuri între Tekirdag şi Eceabat (183,3 km).

Anul trecut competiţia a fost câştigată de ciclistul spaniol Eduard Prades (Euskadi-Murias).