Rugby: CS Dinamo şi CSM Ştiinţa Baia Mare, victorii în ultima etapă a SuperLigii CEC Bank

Facebook
rugby

Echipele CS Dinamo Bucureşti şi CSM Ştiinţa Baia Mare au obţinut victorii, sâmbătă, în ultima etapă a SuperLigii CEC Bank la rugby, etapa cu numărul 10.

Pe stadionul ''Gheorghe Răşcanu'' din oraşul de pe malurile Begăi, CS Dinamo Bucureşti a câştigat de o manieră surprinzătoare, dar şi categorică, cu scorul de 28-7 (19-0), partida cu CS SCM Timişoara, astfel încât ''buldogii'' termină sezonul regulat pe locul 3.

Dinamo a început în forţă meciul având posibilitatea de a deschide scorul încă din minutul 3, însă Williams Jondre nu a reuşit să transforme lovitura de pedeapsă, deşi poziţia era una favorabilă. De altfel, oaspeţii au controlat foarte bine jocul, reuşind să anihileze orice tentativă a Timişoarei de pătrundere în terenul de 22 advers. Echilibrul meciului s-a rupt în minutul 15, când bucureştenii reuşesc să marcheze două eseuri în mai puţin de două minute, ambele transformate de Williams Jondre, 14-0. Prima încercare a fost reuşită de Dylan Schwartz, deschis foarte bine de Johan Van Heerden care a recuperat balonul după o tuşă, iar cea de-a doua de Damian Bonaparte, după un sprint şi schimb de pase cu Marius Simionescu, într-o cursă în doi pornită din 22-ul propriu, notează site-ul FRR, informează Agerpres.

În minutul 30, Dinamo a rămas în 14 jucători după ce Alexandru Gordaş a primt cartonaş galben. Timişoara a făcut pressing să marcheze însă s-a lovit de apărarea foarte bună a alb-roşilor, care a închis toate breşele. Mai mult, în inferioritate numerică, Dinamo a punctat din nou: după o tuşă s-a format molul care a câştigat teren, iar Sergiu Puescu a culcat balonul în terenul de ţintă pentru al treilea eseu, 19-0, scorul pauzei.

La debutul părţii secunde, Dinamo a rămas iar în 14 jucători, după ce Van Wyk a văzut cartonaşul galben pentru un placaj în aer la Corrado Şteţco, însă Timişoara, la fel ca în prima repriză, nu a profitat de avantajul jucătorului în plus, neavând forţa de a străpunge apărarea adversă. În minutul 50, Baron a primit şi el un cartonaş galben pentru un placaj la gât, iar Dinamo a rămas în 13 jucători. În minutul 54 Timişoara a rămas şi ea în 14 jucători după ce Vlad Neculau a văzut ''roşu''. Imediat, Dinamo a mai pus trei puncte pe tabelă prin Jondre şi şi-a consolidat avantajul, 22-0.

În minutul 69, CS SCM Timişoara a avut cea mai mare şansă de a pune puncte pe tabelă, însă Corrado Şteţco a scăpat balonul înainte exact în apropierea terenului de ţintă. Câteva secunde mai târziu, Marian Sabău a concretizat o acţiune a molului şi a reuşit primele puncte pentru bănăţeni, eseu transformat de Dănuţ Jipa, 22-7. În replică, Baron a mai pus trei puncte pe tabelă printr-o lovitură de pedeapsă pentru a menţine ecartul, 25-7. Finalul de meci a fost presărat cu multe eliminări, două din tabăra gazdelor, Dorin Lazăr şi Şteţco, respectiv Rati Samkurashvili din cea a oaspeţilor. În ultimul minut de joc, acelaşi Baron a închis tabela la 28-7, după ce a transformat încă o lovitură de pedeapsă.

Într-un alt meci de sâmbătă, pe ''Arena Zimbrilor'' din Baia Mare, echipa gazdă, CSM Ştiinţa, nu a avut niciun fel de probleme cu echipa ACS Tomitanii Constanţa pe care a învins-o cu un scor care nu mai necesită comentarii, 55-12 (38-5).

Dinamo a terminat astfel sezonul regulat pe locul 3, urmând să întâlnească în barajul pentru calificarea în semifinale pe ACS Tomitanii, ocupanta locului 6, iar SCM Timişoara, locul 4 în sezonul regulat, va întâlni pe Universitatea Cluj, locul 5. Cele două meciuri vor avea loc în weekendul viitor.

CSA Steaua şi CSM Ştiinţa Baia Mare, ocupantele primelor două locuri în clasament, s-au calificat direct în semifinale.