Rugby în VII: Argentina (masculin) şi Noua Zeelandă (feminin), învingătoare în turneul de la Vancouver

rugby.ro
rugby

Argentina, la masculin, şi Noua Zeelandă, la feminin, au câştigat turneele de rugby în VII de la Vancouver, contând pentru circuitul mondial HSBC Sevens, transmite AFP, potrivit Agerpres.

În competiţia masculină, Argentina, medaliată cu bronz la JO de la Tokyo, a învins Franţa, dirijată în teren de Antoine Dupont, căpitanul ''cocoşilor'' la CM 2023 de rugby în XV, cu 35-26, iar Noua Zeelandă, vicecampioana olimpică, a întrecut Statele Unite cu 28-19.

În finala mare, Argentina a învins Noua Zeelandă cu 36-12, iar în finala mică Franţa a dispus de Statele Unite cu 42-12.

Echipa de rugby în VII Franţei a înregistrat cel mai bun rezultat din acest sezon, cu 151 de zile înainte de Jocurile Olimpice de la Paris (26 iulie - 11 august). Următorul turneu din circuitul mondial are loc la Los Angeles între 1 şi 3 martie.

În semifinalele turneului feminin, campioana olimpică Noua Zeelandă a dispus de Canada cu 15-7, iar Franţa, vicecampioană olimpică, a întrecut Australia cu 21-19. Noua Zeelandă a învins apoi în finală Franţa cu 35-19, iar în finala mică Canada a dispus de Australia cu 19-14.

Următoarea etapă a circuitului mondial feminin are loc la Los Angeles, între 1 şi 3 martie.