Rusia şi China au recurs la dreptul lor de veto joi pentru a respinge o rezoluţie propusă de Germania, Belgia şi Kuweit în Consiliul de Securitate al ONU care cerea instituirea unui regim de încetare a focului în provincia siriană Idlib, text aprobat de ceilalţi 12 membri ai acestui for, potrivit France Presse preluată de Agerpres.
Acesta este al 13-lea veto la care recurge Rusia în cazul unei rezoluţii ONU cu privire la Siria de la începutul conflictului din această ţară în 2011. Guineea Ecuatorială, membru nepermanent, s-a abţinut de la vot.
Textul respectivei rezoluţii a făcut obiectul unor negocieri timp de 15 zile. Rusia a pledat, fără succes, pentru ca încetarea focului să prevadă excepţii pentru 'operaţiunile teroriste' efectuate în provincia Idlib (nord-vest).
Solicitarea Rusiei a fost considerată inacceptabilă pentru autorii rezoluţiei, întrucât ar fi deschis calea pentru numeroase interpretări şi ar fi condus la posibile noi atacuri asupra unor obiective civile în Siria. Cei trei coautori ai textului au acceptat însă o referire la 'măsuri antiteroriste', cu condiţia să fie respectat dreptul internaţional, a subliniat Germania.
Ambasadorul rus la ONU, Vasili Nebenzia, a denunţat 'explozia activismului umanitar' în rândul altor membri ai Consiliului de Securitate cu fiecare progres în preluarea sub control al teritoriului ţării de către regimul sirian.
'Este acelaşi cântec, teroriştii se transformă în reprezentanţi ai opoziţiei', a ironizat diplomatul rus. 'Rezoluţia a fost de la început sortită eşecului şi voi aţi divizat în mod deliberat Consiliul de Securitate', cu câteva zile înainte de Adunarea Generală anuală a ONU la nivel de şefi de stat şi de guvern, a acuzat el.
Raidurile continuă sporadic la Idlib după patru luni de bombardamente efectuate de regimul sirian. ONU avertizează din primăvară împotriva deteriorării situaţiei umanitare în această provincie unde trăiesc circa 3 milioane de persoane, între care 1 milion de copii.
Rusia şi China au blocat prin veto o rezoluţie ONU care cerea instituirea încetării focului în Idlib
Explorează subiectul
Articole Similare

157
Cristian Diaconescu explică ce vrea de fapt Vladimir Putin, după ce președintele Rusiei a cerut 'respectul' Occidentului
157

10
ONU: Peste 75% din populația Fâșiei Gaza este expusă foametei severe
10

920
Trump, lovitură pentru milioane de români: SUA suspendă loteria vizelor
920

590
VIDEO Avertismentul lui Zelenski: „Fără Ucraina independentă, Rusia va veni după Polonia!”
590

22
Atac cibernetic asupra Ministerului francez al Sporturilor: 3,5 milioane de persoane afectate
22

35
Marco Rubio: Fără dezarmarea Hamas nu va exista pace în Fâșia Gaza
35

2.117
VIDEO Moment inedit la conferinţa de presă anuală a lui Putin: Un jurnalist şi-a cerut în căsătorie iubita. Ce a răspuns fata
2.117

1.122
VIDEO Putin, convins că o să câștige războiul: „Dumnezeu nu va abandona nicodată Rusia: este cu noi!” / „Mingea este în terenul Ucrainei și a susținătorilor ei!”
1.122

39
Zeci de mii de locuințe din sudul și estul Ucrainei, fără curent electric după atacurile Rusiei
39

640
VIDEO Vladimir Putin îi dă dreptate lui Trump în procesul cu BBC: „Are dreptate!”
640

1.008
VIDEO Un aplinist român a murit pe vulcanul Ojos del Salado, la peste 6.500 de metri altitudine
1.008

56
Orașele din Europa unde turiștii depășesc numărul localnicilor
56

1.176
Măsuri dure luate de Administrația Trump împotriva terapiilor de schimbare de sex: Acesta nu este medicament, este malpraxis
1.176

















Comentează