Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat că Rusia şi Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol au "un obiectiv comun" - păstrarea unei pieţe petroliere echilibrate şi predictibile - iar Moscova va continua cooperarea în cadrul acordului privind reducerea producţiei, încheiat de OPEC cu alte state din afara cartelului (Alianţa OPEC+), transmite Reuters potrivit Agerpres.
În 5 decembrie va avea loc la Viena o întâlnire OPEC, urmată de discuţii cu Alianţa OPEC+.
"Obiectivul nostru comun (cu OPEC) este ca piaţa să fie echilibrată, acceptabilă pentru producători şi consumatori şi, cel mai important, şi vreau să subliniez asta, predictibilă", a afirmat Putin la un forum desfăşurat miercuri.
În octombrie, Rusia şi-a redus producţia de petrol la 11,23 milioane de barili pe zi (bpd), de la 11,25 milioane bpd în septembrie, dar încă la un nivel ridicat faţă de plafonul de 11,17 - 11,18 milioane bpd stabilit pentru Moscova conform acordului global privind reducerea producţiei.
La forum, Putin a declarat că producţia de petrol a Rusiei a crescut uşor, în pofida acestui acord, dar Moscova nu are ca obiectiv să devină cel mai mare producător de ţiţei din lume. În prezent, poziţia este deţinută de SUA.
Din ianuarie, Alianţa OPEC+ implementează acordul privind reducerea producţiei cu 1,2 milioane bpd, valabil până în martie 2020.
La bursa ICE Futures, cotaţia barilului de petrol Brent din Marea Nordului s-a tranzacţionat marţi la 60,91 de dolari, în scădere faţă de nivelul de vârf din 2019, de 75 de dolari.
Statele membre OPEC şi cele din afara cartelului furnizează aproape jumătate din petrolul folosit pe plan mondial.
Rusia va continua cooperarea cu OPEC pentru păstrarea unei pieţe petroliere echilibrate şi predictibile
Explorează subiectul
Articole Similare

7
Împușcături lângă Ierusalim: Un tânăr palestinian a fost rănit
7

32
Palestinienii din Fâșia Gaza se bucură de anunțul făcut de Donald Trump despre o încetare a focului
32

1.823
Donald Trump ar vrea să scape de Benjamin Netanyahu: 'Israelul pur și simplu nu se aștepta la asta'
1.823

76
Israelul nu se joacă: Alţi 137 de activşti care au participat la flotila umanitară pentru Gaza au fost expulzaţi în Turcia
76

1.161
Idei pentru Ilie Bolojan: Franța introduce o nouă taxă pentru veniturile de peste 250.000 de euro
1.161

3.419
Navă purtătoare de rachete, lovită de forțele ucrainene - A fost printre primele nave de suprafață rusești folosite pentru a lansa rachete Kalibr
3.419

68
China se pregătește pentru taifunul Matmo - Zboruri anulate și magazine închise
68

83
Schimbări majore la Sofia - Președintele nu mai poate numi șefii serviciilor secrete
83

1.476
Cum recunoști răceala, gripa și COVID – Explicațiile unui medic
1.476

1.014
Astronomii descoperă indicii noi despre o lume ascunsă în sistemul nostru solar - Misterul Planetei Y
1.014

1.150
Cercetătorii au gătit și mâncat o creatură de 50.000 de ani. Când și de ce a avut loc bizarul eveniment culinar
1.150

51
UE intenționează să includă alte 120 de petroliere pe listele celor vizate de sancțiunile impuse împotriva Rusiei
51

220
Planul Trump pentru Gaza - Israelul va trimite o delegaţie în Egipt
220
Comentează