O mare de oameni l-a primit pe aeroportul din Lisabona pe Salvador Sobral, considerat "erou naţional", după ce a reuşit să aducă prima victoria din istoria ţării la concursul Eurovision, relatează EFE.
Cu flori, steaguri şi numeroase pancarte, în care îi mulţumeau pentru această victorie, compatrioţii lui Sobral l-au aşteptat cântând fragmente din piesa câştigătoare, 'Amar pelos dois', ('Iubind pentru doi') până ce artistul a sosit vizibil copleşit însoţit de sora sa şi compozitoarea cântecului, Luisa Sobral.
Artistul a fost escortat de poliţie, la ieşirea din aeroport, în timp ce mulţimea îi scanda numele şi făcea poze cu el. A fost primul contact al lui Sobral şi al surorii sale cu mulţimea exaltată de triumful la concursul Eurovision de sâmbătă seară.
"Încă nu ştiu cum voi face faţă acestui succes. Sper că lucrurile vor reveni la normal şi voi continua să cânt. Poate că de-acum încolo ar trebui să cresc preţul biletelor la concert", a spus el glumind la întâlnirea cu presa, în salonul aeroportului, înainte de a fi primit de mulţimea de fani.
"La început, totul pare o nebunie. Dar ştiu că astfel de lucruri sunt efemere", a răspuns el la întrebarea despre repercusiunea succesului său care, în opinia lui, nu va acapara atenţia publicului mai mult de trei luni.
Glumind, în pofida oboselii concursului de la Kiev de sâmbătă seară şi drumului înapoi spre Lisabona, Sobral a respins rolul de "erou naţional" pe care mass-media portugheze au început să i-l atribuie.
"Acest rol este al lui Cristiano Ronaldo şi sper să rămână în continuare", a subliniat el.
Până la victoria de sâmbătă seară a lui Sobral, cel mai bun rezultat al Portugaliei a fost locul 6, obţinut în 1996 cu piesa "O meu coraçao nao tem cor" ("Inima mea nu are culoare"), de Lucia Moniz, cunoscută pentru a fi apărut în celebrul film 'Love Actually' (2003).
Salvador Sobral, câştigătorul Eurovision 2017, a fost primit ca un erou naţional în Portugalia
Explorează subiectul
Articole Similare

33
'Nu sunt țar. Sunt un președinte ales de popor' - Vladimir Putin răspunde acuzațiilor privind regimul său autoritar
33

24
FOTO Arheologii au descoperit un port subacvatic antic: Ar putea fi cheia misterului mormântului pierdut al Cleopatrei
24

106
Clasamentul celor mai periculoase orașe din lume în 2025: Șase orașe din România se regăsesc pe listă
106

601
VIDEO Filmul atacului din Manchester: Alertă extinsă în toată țara
601

15
Garda Elvețiană Pontificală își reînnoiește uniforma tradițională înainte de depunerea jurământului
15

897
'Găina cu ouă de aur' a Rusiei - Belgia cere garanții din partea Ursulei von der Leyen: 'Dacă îi luăm banii lui Putin, vom fi toți responsabili dacă lucrurile merg prost'
897

25
Franța: Mii de manifestanți protestează în sprijinul flotilei pentru Gaza
25

949
Donald Trump se poziționează de partea lui Zelenski. Ce plan pun la cale cei doi pentru a destabiliza Rusia
949

50
Vladimir Putin este gata să susțină propunerea lui Donald Trump privind Gaza
50

1.926
Schimbare de ton față de Rusia? Ungaria semnează cel mai mare acord din istorie pentru achiziționarea de gaze naturale de la compania franceză Engie
1.926

2.224
VIDEO Putin îi răspunde dur lui Trump: 'Dacă noi suntem un 'tigru de hârtie', atunci ce este NATO în sine?'
2.224

8.330
Vladimir Putin s-a enervat, după gestul lui Nicușor Dan: Sare în apărarea lui Călin Georgescu și critică direct România
8.330

70
Premierul Keir Starmer promite că va face tot posibilul pentru ca Marea Britanie să învingă antisemitismul
70
Comentează