• în fiecare zi,cele mai noi È™tiri, exclusivități È™i breaking news
DESCARCÄ‚ APLICAÈšIA: iTunes app Android app on Google Play

Samara a dus România în optimile Mondialului de tenis de masă

elizabeta samara

Plecată la Campionatul Mondial pe echipe la tenis de masă cu un obiectiv clar, prezența în sferturile de finală ale competiției, echipa feminină a României (locul 10 ITTF) a făcut un prim pas important. La competiția ce are loc la Kuala Lumpur (Malaezia), tricolorele și-au asigurat prezența în optimile de finală, după ce au ocupat locul 3 în Grupa A, cu trei victorii și două înfrângeri. Elevele antrenorului constănțean Viorel Filimon au câștigat, miercuri, meciul decisiv pentru depășirea fazei grupelor, impunându-se la mare luptă în fața Ungariei (locul 16 ITTF), cu scorul de 3-1.

Primele au intrat la masă Daniela Dodean-Monteiro (locul 65 ITTF) și Georgina Pota (locul 38 ITTF), iar românca, revenită în competiții după o lungă perioadă de absență, nu a putut da peste cap calculele hârtiei, cedând cu 1-3. Egalitatea a fost restabilită de liderul echipei tricolore, constănțeanca Eliza Samara (locul 23 ITTF), campioana europeană en titre, care s-a impus în duelul cu Dora Madarasz (locul 107 ITTF), cu 3-1. România a trecut apoi în avantaj grație lui Bernadette Szocs (locul 71 ITTF), care a revenit spectaculos în duelul cu Szandra Pergel (locul 121 ITTF), câștigând cu 3-2, după ce fusese condusă cu 2-0. Punctul calificării a fost adus de Samara, sportiva legitimată la CS Farul trecând cu 3-1 de Pota, în confruntarea dintre liderele celor două echipe. În optimile de finală, România va evolua în compania uneia dintre ocupantele locului secund din celelalte grupe, Coreea de Nord, Olanda sau Coreea de Sud, anunță telegrafonline.