Samoa s-a impus cu 34-9 în fața Rusiei, la Cupa Mondială de rugby, într-un meci din Grupa A

rugby

Rusia a pierdut și al doilea joc la Cupa Mondială de rugby, scor 9-34 cu Samoa, într-un meci din Grupa A. În deschidere, rușii cedaseră în fața Japoniei cu 30-10, anunță MEDIAFAX.

Pentru Rusia, Cupa Mondială din Japonia s-a încheiat, pentru că în următoarele două întâlniri va înfrunta Irlanda și Scoția și nu-și face iluzii că ar putea câștiga. Speranța selecționatei conduse de Lyn Jones de a obține ceva la acest turneu final s-a limitat strict la partida cu Samoa, un adversar din linia a doua la nivel mondial. Timp de o repriză, rușii au sperat că pot da lovitura la a doua lor participare la Cupa Mondială, după ce au plecat la cabine în avantaj, cu 6-5.

Lyn Jones nu a făcut schimbări în XV-le de start după partida cu Japonia, oboseala a început să se facă simțită, iar Rusia s-a prăbușit după pauză. Samoanii i-au taxat cu patru încercări, astfel că au câștigat fără emoții, 34-9.

Rusia și-a asigurat practic ultimul loc în Grupa A și a ajuns la șase înfrângeri la Cupa Mondială în tot atâtea jocuri.