Sărituri cu schiurile: Daniela Haralambie a urcat un loc în clasamentul mondial şi este acum pe 27

sarituri schiuri

Sportiva Daniela Haralambie, participantă de două ori la Jocurile Olimpice de iarnă la sărituri cu schiurile, a urcat pe poziţia 27 în clasamentul internaţional al Cupei Mondiale, în urma probelor de la Lillehammer (Norvegia), se arată într-un comunicat de presă al Federaţiei Române de Schi-Biatlon, potrivit Agerpres.

În prima zi a competiţiei, în proba de calificare HS98, Daniela Haralambie s-a clasat pe locul 21, calificându-se astfel pentru etapele următoare. În ce de-a doua manşă a probei HS98, Daniela Haralambie s-a clasat pe locul 26. Duminică, în ultima zi a competiţiei, Daniela Haralambie a ocupat locul 19 în calificări cu o săritură de 121 m şi locul 25 în competiţie cu 117 şi 111 m. Astfel, Daniela a urcat în clasamentul general al Cupei Mondiale şi se află acum pe locul 27.

La Lillehammer, România a fost reprezentată de Daniela Haralambie, Alessia Mîţu, Diana Trâmbiţaş şi Delia Folea.

Delia Folea s-a clasat pe locul 48, Diana Trâmbiţaş pe locul 50, iar Alessia Mîţu pe locul 53.

La următoarea competiţie internaţională, Cupa Mondială de la Titisee-Neustadt (Germania), ce va avea loc în perioada 8-11 decembrie 2022, sportivii Federaţiei Române de Schi-Biatlon vor participa la probele individuale masculin, feminin şi echipe mixt.