Un tribunal estonian l-a condamnat pe un fost ofiţer al armatei şi pe tatăl său pentru trădare pe motiv că ar fi spionat pentru Rusia, a anunţat luni sistemul judiciar, relatează dpa preluată de Agerpres.
Fostul militar, în vârstă de 38 de ani, a fost condamnat la 15 ani şi şase luni de închisoare, în timp ce tatăl său, în vârstă de 65 de ani, va trebui să ispăşească o sentinţă de şase ani de închisoare, se menţionează într-un comunicat. Ambii bărbaţi au fost arestaţi în septembrie 2018.
Potrivit autorităţilor de securitate din Estonia, fostul ofiţer a divulgat informaţii interne referitoare la armata ţării sale timp de peste zece ani.
Pentru eforturile sale, el ar fi fost plătit cu mai puţin de 20.000 de euro în total, a relatat agenţia de ştiri baltică BNS.
Autorităţile nu au furnizat informaţii privind amploarea informaţiilor divulgate, care este încă investigată.
Estonia, o fostă republică sovietică, este membră a NATO şi UE din 2004.
Tensiunile dintre Rusia şi Occident s-au intensificat în ultimii ani după anexarea peninsulei Crimeea de către Rusia în 2014, după ce preşedintele pro-rus Viktor Ianukovici a fost alungat de la putere în urma protestelor de la Kiev.
Scandal de spionaj în Estonia - Un fost ofițer a fost condammnat pentru că ar fi spionat în favoarea Rusiei
Explorează subiectul
Articole Similare

999
Planul de pace al lui Trump ar putea transforma Ucraina într-un stat vulnerabil unei noi agresiuni din partea Rusiei (WSJ)
999

3.012
Kievul și Washingtonul au ajuns la o „înțelegere comună" privind condițiile cheie ale planului de pace. Ce urmează?
3.012

52
Premierul japonez, prima discuție cu Trump, după conflictul diplomatic cu China
52

93
Ucraina califică ultimele atacuri ruseşti drept o "reacţie teroristă" a lui Putinla planul de pace al SUA
93

115
Planul Trump - Macron afirmă că europenii trebuie să decidă cu privire la utilizarea activelor ruseşti îngheţate
115

4.494
FOTO Zelenski știe exact câte drone rusești au intrat în România: reacție la atacurile dure ale rușilor
4.494

60
Grindină gigantică în Australia - Aproape 100.000 de locuințe au rămas fără electricitate
60

1.422
Premierul taiwanez blochează ambițiile lui Xi Jinping: Revenirea nu este o opțiune
1.422

3.357
FOTO O dronă a căzut peste o casă în Republica Moldova - Roi de drone rusești peste Prut
3.357

3.061
VIDEO Nicușor Dan, mesaj tranșant: „Lipsește partea de guvernanță în statul român”
3.061

3.963
„Mai sunt doar câteva neînțelegeri" - Majoritatea punctelor planului de pace din Ucraina au fost agreate
3.963

274
Execuție publică în Iran - Bărbatul era acuzat de viol
274

3.486
Criza care a zdruncinat din nou industria auto europeană: 'Olandezii au crezut că au confiscat Nexperia, dar au preluat doar o clădire de birouri'
3.486


















Comentează