SCANDAL DE SPIONAJ în SUA: O navă a Rusiei a fost DEPISTATĂ

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 14-02-2017

Actualizat: 14-02-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Un navă de spionaj a Rusiei a fost depistată în timp ce patrula în apropiere de coasta estică a Statelor Unite, relatează postul de televiziune Fox News, citând două surse oficiale americane.

Când a fost observată, ambarcaţiunea se afla la aproximativ 110 kilometri de teritoriul american, în zona statului Delaware, şi se îndrepta spre nord. Potrivit coordonatelor, nava se afla în apele internaţionale, iar Fox News relatează că nu este clar încotro se îndrepta exact, scrie agerpres.ro.

Citește și: SCANDAL SEXUAL în învățământ: O profesoară a fost condamnată pentru că s-a culcat cu 3 elevi / FOTO

Nava a fost identificată drept SSV-175 Viktor Leonov, este dotată cu rachete sol-aer, este capabilă să intercepteze semnale sau comunicaţii, să estimeze capacitatea sonarelor Marinei americane şi s-a aflat ultima dată în apropiere de SUA în aprilie 2015.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri