O anchetă internă a Comisiei Europene a ajuns la concluzia că telefoanele mobile ale unor angajaţi au fost ţintite de software-ul Pegasus, produs de o companie israeliană, potrivit unei scrisori consultate joi de DPA.
În scrisoare, redactată de comisarul european pentru justiţie Didier Reynders şi adresată eurodeputatei Sophie in 't Veld, se arată că grupul american Apple l-a avertizat pe Reynders în noiembrie 2021 despre faptul că echipamentul său electronic este ''posibil compromis'' de software-ul de supraveghere produs de compania israeliană NSO.
Potrivit scrisorii, această alertă a determinat o serie de inspecţii asupra echipamentelor electronice ale comisarului european, împreună cu ale altor angajaţi ai Comisiei Europene care au primit alerta de la Apple.
Datată 25 iulie, scrisoarea menţionează că inspecţiile nu au găsit dovezi clare că software-ul ar fi reuşit să compromită echipamentele electronice ale lui Didier Reynders şi ale altor angajaţi ai executivului UE.
Totuşi, scrisoarea precizează că investigaţia este în desfăşurare.
Documentul mai arată că, anterior avertismentului primit de la Apple, Comisia Europeană ancheta deja posibila infiltrare a programului Pegasus după dezvăluirile din iulie anul trecut conform cărora guverne autoritare din lume au utilizat software-ul respectiv împotriva unor critici, opozanţi politici şi jurnalişti.
Sophie in 't Veld este membră a comisiei speciale de anchetă create de Parlamentul European în urma scandalului provocat de Pegasus. Autorităţi din Spania, Polonia şi Ungaria au folosit acest software.
Firma de securitate cibernetică israeliană NSO a subliniat în mod repetat că software-ul Pegasus este menit să urmărească terorişti şi infractori şi este vândut doar unor agenţii guvernamentale.
Scandalul Pegasus lovește și instituțiile europene - Angajați ai CE, spionați cu soft-ul israelian
Explorează subiectul
Articole Similare

111
Horoscopul zilei de 23 februarie 2026. Leii caută perfecțiunea. Află ce îți rezervă astrele în funcție de zodia în care te-ai născut
111

1.026
Una dintre cele mai cunoscute cafenele din Centrul Vechi s-a închis fără explicații
1.026

487
Cortina va cădea în curând peste Jocurile Olimpice de iarnă: Verona scrie epilogul unei ediții memorabile
487

1.301
Gigantul JPMorgan recunoaște că l-a lăsat fără conturi pe Donald Trump, imediat după asaltul de la Capitoliu
1.301

1.340
Operațiune sub acoperire? Trei angajați din Silicon Valley, suspectați că au transmis secretele Google către Iran
1.340

663
Jucăriile pentru copii pot crea probleme în aeroport. Un copil de 4 ani a fost percheziționat din cauza unui obiect interzis
663

1.632
Teroare în toiul nopții: rachetele balistice rusești amenință Kievul, în timp ce mai multe explozii sunt auzite în tot orașul
1.632

2.149
Represalii fulger: Pakistanul lovește puternic ținte suspecte, după atentatele atribuite grupărilor sprijinite de Kabul
2.149

1.077
NASA anunță probleme majore: motivul pentru care misiunea astronauţilor în jurul Lunii este amânată
1.077

1.833
Kievul condamnă ultimatumurile energetice venite de la Budapesta și Bratislava: anunțul de ultim moment al MAE ucrainean
1.833

1.844
Gata cu alarmele apocaliptice: Raed Arafat schimbă strategia RO-Alert după valul de critici
1.844

1.169
Un semn al bolii Parkinson s-ar putea ascunde în păr, arată un nou studiu
1.169

1.086
Turiștii nu mai pot sta cât doresc în Thailanda. Autoritățile vor scurta perioada de șederea fără viză a străinilor
1.086

















Comentează