Scene teribile la meciul de handbal masculin dintre Dinamo și Steaua: Arbitrul a fost luat cu ambulanța

gsp.ro
dinamo handbal

Dinamo Bucureşti a învins, miercuri, pe teren propriu, formaţia Steaua Bucureşti, în aplauzele propriilor fani, şi a primit medaliile şi tricourile de campioană naţională în sezonul 2021-2022. Este al 18-lea titlu naţional din palmaresul clubului dinamovist, iar ultimele şase sunt consecutive.

Meciul de miercuri a fost întrerupt la mijlocul primei reprize circa 10 minute, după ce arbitrul Radu Iliescu ar fi suferit o ruptură musculară, iar durerile l-au adus la un pas de leşin. El a fost înlocuit de arbitrul Adrian Manafu, care a continuat să conducă jocul alături de celălalt arbitru desemnat, Doru Manea.

Dinamo şi-a asigurat încă din etapa trecută al 18-lea său titlu (1959, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1978, 1986, 1995, 1997, 2005, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2022), bilanţul său fiind privat de titlul din 2020, an în care nu s-a decernat titlul din cauza pandemiei.

În derby-ul cu Steaua, prima repriză a fost una echilibrată, scorul la pauză fiind 11-11, deşi Dinamo a condus cu 9-6 şi 10-7. Echipa antrenată de Xavi Pascual s-a desprins după pauză şi a câştigat fără emoţii, cu 30-24.

Javier Humet a marcat 7 goluri pentru Dinamo, Valentin Ghionea 5, Dan Racoţea 4, Mamdouh Shebib 4. De la Steaua s-au remarcat Ciprian Şandru, cu 7 goluri, şi Andrei Mihalcea, cu 4.

Cu 67 de puncte, faţă de Steaua cu 56, pe locul 2, Dinamo este campioană naţională de câteva etape şi va evolua, din nou, în Liga Campionilor.

În celelalte partide ale rundei s-au înregistrat rezultatele: Minaur Baia Mare - Potaissa Turda 32-24, CSM Alexandria - Poli Timişoara 30-24, HCDS Constanţa - Universitatea Cluj 37-20, CSM Vaslui - CSM Bucureşti 30-27, CSM Bacău - HC Buzău 29-32. Ultima dispută a etapei are loc la ora transmiterii acestei ştiri, între CSM Focşani - CSU Suceava.

Ultima etapă a sezonului programează meciuri în 18 mai (etapa 26).