SCM Râmnicu Vâlcea a învins campioana CS Rapid Bucureşti într-un meci din etapa a 7-a a Ligii Naţionale de handbal feminin

Facebook
handbal minge

SCM Râmnicu Vâlcea a învins campioana CS Rapid Bucureşti, dramatic, cu scorul de 37-36 (18-16), miercuri seara, în Sala Sporturilor ''Traian'' din Râmnicu Vâlcea, într-un meci din etapa a 7-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Sârboaica Jovana Kovacevic a marcat golul victoriei în ultima secundă.

Rapid a avut o primă parte de meci foarte bună, a condus la cinci goluri, 14-9 (min. 22), dar gazdele au intrat la pauză cu 18-16, după ce au marca ultimele trei goluri ale reprizei, potrivit Agerpres.

În partea secundă, meciul a rămas foarte strâns, deşi echipa vâlceană a condus cu 20-17 (33), 29-26 (50), 31-28 (52), reuşind să se impună in extremis.

Pentru învingătoare au marcat Elghaoui 9 goluri, De Jong 7, Kovacevic 6, Glibko 5, Fujita 3, Levcenko 2, Hansson 2, Lupei 2, Asanin 1.

Golurile echipei antrenate de Carlos Viver au fost înscrise de Grozav 7, Korsos 7, Buceschi 6, Fernandez Fraga 4, Ainhoa Hernandez 3, Orlane Kanor 3, Marta Lopez 2, Ostase 1, Badea 1, Lacrabere 1, Jennifer Gutierrez 1.

În alt meci, CSM Bucureşti a dispus de CS Minaur Baia Mare cu 26-20 (11-10) în deplasare.

Pentru gazde au punctat Ana Maria Tănasie 6 goluri, Raluca Tudor 4, Magda Cazanga 4, Andreea Popa 2, Itana Cavlovic 2, Aleksandra Vukajlovic 1, Luciana Popescu 1.

''Tigroaicele'' s-au impus prin golurile reuşite de Cristina Neagu 11, Siraba Dembele Pavlovic 5, Malin Aune 2, Alexandra Dindiligan 2, Crina Pintea 2, Marina Sudakova 1, Ema Ramusovic 1, Elizabeth Omoregie 1, Emilie Hegh Arntzen 1.