Scor de MAIDAN între KAA Gent și FC Viitorul: La pauză a fost 5-1 pentru belgieni

Gică Hagi

Viitorul lui Gică Hagi s-a făcut, din nou, de râs, în Belgia, cu aceeași echipă! Acum 3 ani, KAA Gent o învingea cu 5-0 pe Viitorul, iar coșmarul s-a repetat. În turul 2 al preliminariilor Europa League, constănțenii au fost zdrobiți de belgieni.

A fost 5-1 la pauză, într-un meci care s-a terminat 6-3. Toate golurile au fost marcate în primele 61 de minute.

Diferența s-a făcut încă din prima repriză. Cu un raport de 10-1 în privința șuturilor la poartă, Gent a marcat de 5 ori, în timp ce elevii lui Gică Hagi au punctat o singură dată. Scorul a fost deschis de Asare (min. 4), după o lovitură liberă, pentru ca 9 minute mai târziu Dejaegere să ducă scorul la 2-0. Viitorul a dat impresia că revine în joc prin Mladen (min.21), dar gazdele au mai punctat prin Kubo (min. 35 și 45) și Yaremchuk (min.42).

În partea a doua, tot Gent a înscris prima. Yaremchuk (min. 50) și-a trecut și el în cont dubla, după care au venit două goluri ale echipei noastre. Căpitanul Tîru a marcat de două ori (min. 56 și 61) și a stabilit scorul final, 6-3. Viitorul mai putea să înscrie, dar Drăguș, intrat pe parcursul meciului, a fost blocat de portar.

Returul este programat joia viitoare, 1 august, de la 18:00, la Ovidiu. Învingătoarea din această dublă manşă va evolua cu câştigătoarea dintre AEK Larnaca (Cipru) şi Levski Sofia (Bulgaria), în turul al treilea preliminar al Ligii Europa. În meciul tur, disputat în Cipru, gazdele s-au impus cu 3-0 (Giannou '67, Ruiz '70, Hevel '75 - bulgarul Milanov a fost eliminat în minutul '45+2).