Scoția - Ianis Hagi a adus victoria lui Glasgow Rangers împotriva celor de la St. Johnstone

thescottishsun.co.uk
ianis hagi

Glasgow Ranger a învins miercuri seara, pe teren propriu, echipa St. Johnstone, singurul gol al partidei fiind marcat de Ianis Hagi, potrivit news.ro.

Glasgow Ranger s-a impus la limită, pe teren propriu, în fața celor de la St. Johnstone, cu 1-0, în cea de a 27-a rundă a primei ligi scoțiene.

St. Johnstone venea după 7 meciuri fără înfrângere și, în ciuda diferenței de valoare, promitea a fi un adversar dificil.

Rangers a dominat prima repriză, fără însă să fructifice ocaziile de poartă create. Ianis Hagi a început titular, după ce cu o etapă în urmă fusese rezervă neutilizată.

În repriza a doua, Hagi a primit o pasă în flancul drept, în apropierea careului, și a traversat terenul prin fața careului, cu mingea la picior. Când a ajuns perpendicular pe poartă a șutat puternic și a plasat printre
4 adversari, în stânga portarului Clark, deschizând scorul (1-0, min 52).

În ciuda dominării clare, Rangers nu a mai reușit să înscrie până la final. Hagi a fost înlocuit de Gerrard în minutul 81.

Cu această victorie, Glasgow Rangers se distanțează în fruntea clasamentului, la 23 de puncte de rivala Celtic.

Ianis Hagi, declarat omul mieciului, i-a adus lui Steven Gerrard cea de-a 100-a victorie ca antrenor al liderului din Scoția.