Scrimă: echipa feminină de sabie a României se clasează pe locul 21 la Campionatele Mondiale de la Milano

scrima

Echipa feminină de sabie a României s-a clasat pe locul 21, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de scrimă de la Milano. România, în formula Sabina Martiş, Ilinca Pantiş, Alexandra Mitruş, Amalia Covaliu, a fost învinsă în primul tur de puternica formaţie a Chinei, cu 45-33, informează Agerpres.

România a participat cu 17 sportivi, 12 la feminin şi 5 la masculin, la Campionatele Mondiale de scrimă de la Milano (22-29 iulie), competiţie care pe lângă medalii a oferit puncte importante pentru calificarea la JO 2024 de la Paris. Tricolorii nu au câştigat nicio medalie, cel mai bun rezultat fiind locul 8 obţinut de Mălina Călugăreanu la floretă.

La Mondialele de scrimă de la Cairo, de anul trecut, Iulian Teodosiu a cucerit bronzul la sabie individual, iar Maria Boldor tot bronz la floretă individual. Boldor este în stare de suspendare de la începutul anului după un test antidoping pozitiv la Enobosarm, steroid cunoscut sub denumirea de ostarină.