Plenul Consiliului Superior al Magistraturii se reuneşte, joi, pentru a alege noul preşedinte al CSM.
Pe 16 decembrie anul trecut, judecătorul Bogdan Mateescu, actualul preşedinte al Consiliului Superior al Magistraturii, a fost votat interimar în această funcţie, după ce Secţia pentru judecători a CSM a respins candidaturile depuse de Gabriela Baltag şi Andrea Chiş, informează Agerpres.
Mai mulţi membri ai Consiliului au contestat decizia lui Bogdan Mateescu prin care s-a propus interimar la şefia CSM, judecătoarele Gabriela Baltag şi Andrea Chiş cerându-i demisia.
La aceeaşi dată, procurorul Nicolae Solomon a fost ales în funcţia de vicepreşedinte al CSM.
CSM are în componenţă 19 membri: nouă judecători şi cinci procurori aleşi de magistraţi în adunările generale ale instanţelor şi parchetelor, doi reprezentanţi ai societăţii civile aleşi de Senat şi trei membri de drept - ministrul Justiţiei, preşedintele ICCJ şi procurorul general al României. Mandatul membrilor aleşi este de şase ani, fără posibilitatea reînvestirii.
Potrivit Constituţiei şi Legii 317/2004 privind CSM, Consiliul este condus de un preşedinte, ajutat de un vicepreşedinte, care fac parte din secţii diferite, pentru un mandat de un an, care nu poate fi reînnoit.
Au dreptul să candideze doar cei nouă judecători şi cinci procurori aleşi în adunările generale ale instanţelor şi parchetelor. Nu pot candida la funcţiile de preşedinte şi vicepreşedinte membrii de drept ai CSM şi reprezentanţii societăţii civile.
Conducerea CSM este aleasă prin votul membrilor plenului, iar dacă preşedintele este judecător, vicepreşedintele trebuie să fie procuror şi invers.
Se anunță tensiuni majore la CSM: judecătorii și procurorii își aleg noul președinte
Explorează subiectul
Articole Similare

224
De ce nu merită să cumperi porc 'în viu' pentru Crăciun. După sacrificare se pierde foarte mult din greutate
224

537
„Ați vrea poze cu Donald Trump și fete în bikini în bucătăria mea?” - Epstein, către un jurnalist
537

148
Volodimir Zelenski cere Uniunii Europene să se grăbească: 'Sprijinul financiar este absolut necesar pentru ca Ucraina'
148

791
Cu ce probleme se confruntă cei care îi apără pe demnitarii țării. SPP cumpără medicamente pentru prostată, artroză, gută, boli cardiace și chiar sevraj alcoolic
791

381
România riscă să rămână în urmă: Țara noastră nu își mai permite să piardă creiere valoroase
381

492
'Mă simt ca un personaj secundar în viața tuturor': un nou raport global privind fericirea scoate la iveală o realitate îngrijorătoare
492

870
Este pesimismul economic întreținut artificial? Noile datele artă că industria românească atinge cel mai bun ritm din ultimul an
870

829
'Uiți că există mâncare': avertismentul autorităților cu privire la trendul periculos de slăbit ce bagă tinerii în spital
829

298
La 35 de ani de la apariția sa, internetul nu mai unește oameni, ci îi dezbină
298

1.722
Atac de amploare asupra infrastructurii ruse: dronele ucrainene lovesc puternic portul Novorossiisk
1.722

1.878
Invenția care ar putea aduce moartea industriei de baterii: oferă energie până la 50 de ani, fără reîncărcare, fără întreținere și fără oprire
1.878

748
Locuiești la bloc? Iată cum poți economisi 50 de lei pe lună la factura de apă
748

1.695
Dacă pățești asta atunci când te uiți la televizor, poate fi un semn timpuriu al demenței
1.695


















Comentează