Prim-ministrul Canadei, Mark Carney, a anulat joi mandatul potrivit căruia toate vehiculele vândute în ţară trebuie să fie electrice până în 2035. Un obiectiv similar există și în Uniunea Europeană, dar și în Europa se trece foarte greu spre mașinile electrice, atât din cauza reticienței populației, dar și din cauza marilor producători auto, care abandonează pe capete obiectivul de a produce doar electric, informează News.ro.
Canada se pregătește pentru tarifele lui Donald Trump
La prezentarea planului său de transformare a sectorului, Carney a declarat că industria auto din Canada trebuie să fie pregătită pentru un viitor în care vehiculele electrice vor fi dominante şi în care tarifele impuse de preşedintele american Donald Trump au făcut imposibilă producţia transfrontalieră de vehicule.
Decizia lui Carney de a renunţa la mandatele privind vehiculele electrice a marcat, de asemenea, o altă abatere de la politicile susţinute de Justin Trudeau, predecesorul său axat pe climă.
Guvernul lui Trudeau a impus ca 20% din vehiculele vândute în acest an să fie electrice, cu o ţintă de 60% până în 2030 şi de 100% până în 2035.
Aceste obiective au fost aplaudate de unele grupuri de mediu, dar au fost criticate de producătorii de automobile, care şi-au exprimat îngrijorarea că Canada nu dispune nici pe departe de infrastructura de încărcare necesară pentru a susţine electrificarea completă pe un teritoriu atât de vast.
Carney a susţinut că noua sa strategie în domeniul auto va acorda prioritate ”rezultatelor şi soluţiilor”.
Planul său include o subvenţie de 5.000 de dolari canadieni (3.700 de dolari americani) pentru persoanele care aleg să cumpere un vehicul electric, 1,5 miliarde de dolari canadieni pentru îmbunătăţirea infrastructurii de încărcare şi 3 miliarde de dolari canadieni ”pentru a ajuta industria auto să se adapteze, să crească şi să se diversifice pe noi pieţe”, a declarat biroul său.
”Ştim încotro se îndreaptă industria auto. Vom sprijini această tranziţie”, a declarat Carney.
Progresul pe piaţa globală a vehiculelor electrice a fost inegal.
Trump a eliminat anul trecut creditele fiscale pentru achiziţionarea de vehicule electrice, ceea ce a deranjat producătorii auto care au investit masiv în electrificare în timpul preşedinţiei democratului Joe Biden.
În decembrie, Uniunea Europeană a propus, de asemenea, eliminarea interdicţiei prevăzute pentru 2035 privind vehiculele noi cu motor cu ardere internă.
Carney a declarat că obiectivul său este ca vânzările de vehicule electrice să atingă 75% până în 2035 şi 90% până în 2040.
Global Automakers of Canada, un grup industrial, l-a lăudat pe Carney pentru că a oferit ”mai multă claritate” cu privire la planurile de electrificare ale guvernului, inclusiv ”un angajament de a construi în mod agresiv infrastructura de încărcare”.
Canadian Climate Institute a calificat strategia lui Carney în domeniul auto drept ”un pas pozitiv către un viitor mai accesibil, alimentat cu energie electrică curată”.
De la preluarea mandatului anul trecut, Carney a eliminat şi taxa pe carbon aplicată gospodăriilor individuale de către Trudeau şi a avansat planurile de construire a unui nou oleoduct de la Alberta la coasta Pacificului, ceea ce a înfuriat grupurile de mediu.
Întrebat joi dacă mai consideră Canada un lider în lupta împotriva schimbărilor climatice, Carney a răspuns: ”Absolut. ”
Răspundere serioasă
Industria auto din Canada susţine jumătate de milion de locuri de muncă, iar îngrijorarea cu privire la viitorul acesteia s-a intensificat de când Trump a revenit la putere anul trecut.
Abordarea generală a preşedintelui privind comerţul cu Canada s-a schimbat, dar administraţia sa a menţinut un mesaj destul de consistent cu privire la automobile, insistând că doreşte ca vehiculele să fie fabricate exclusiv în Statele Unite.
Carney a declarat joi că ”nu există un simbol mai elocvent al strânsei legături dintre economiile canadiene şi americane decât automobilele”.
Piesele traversează frontiera dintre SUA şi Canada de până la opt ori în timpul producţiei, dar tarifele auto impuse de Trump ameninţă viabilitatea unei astfel de integrări.
”Această relaţie comercială, care odinioară era un mare atu, a devenit acum o vulnerabilitate serioasă”, a afirmat Carney.
Din aprilie, vehiculele fabricate în Canada sunt supuse unei taxe vamale de 25% pentru componentele care nu sunt fabricate în SUA, o taxă pe care Canada o consideră o încălcare a acordului de liber schimb nord-american existent, cunoscut sub numele de USMCA.
Discuţiile privind revizuirea USMCA sunt programate pentru acest an.
”Obiectivul nostru este eliminarea tuturor tarifelor din sectorul auto”, a declarat Carney, dar a subliniat că industria canadiană trebuie să înceapă să planifice un lanţ de producţie complet intern.
Canada dispune de zăcăminte importante de minerale esenţiale pentru bateriile vehiculelor electrice şi afirmă că doreşte să dezvolte un lanţ de producţie complet, de la extracţia minereurilor la prelucrarea acestora şi producţia de baterii pentru vehicule.





























Comentează