Sebastian Barbu a câştigat Raliul Bucovinei

autorally.ro
raliu romania

Pilotul Sebastian Barbu a câştigat, sâmbătă, Raliul Bucovinei, a patra etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Betano.

Echipajul Sebastian Barbu/Bogdan Iancu (Skoda Fabia Rally2) s-a impus cu timpul total de 01 h 05 min 47 sec 9/10, profitând de faptul că Simone Tempestini, campionul naţional en titre, a fost nevoit să abandoneze înaintea celei de-a noua probe speciale din cauza unor probleme tehnice la maşina de concurs, într-un moment în care era lider, potrivit Agerpres.

Sebastian Barbu a câştigat astfel Raliul Bucovinei pentru al doilea an la rând.

Podiumul a fost completat de familia Gîrtofan, fiul Andrei şi tatăl Dan, fost campion naţional.

Echipajul Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally2) s-a clasat pe locul secund, la 53 sec 4/10, podiumul fiind completat de Dan Gîrtofan/Andrei Toderaş (Skoda Fabia Rally2), la 01 min 47 sec 9/10.

Sebastian Barbu este noul lider al clasamentului general al piloţilor, urmat de Andrei Gîrtofan.

Etapa a cincea a sezonului va fi Raliul Sibiului, programat pe 15 şi 16 iulie.