Sebastien Haller a disputat primul său meci oficial pentru Borussia Dortmund

Haller

Atacantul franco-ivorian Sebastien Haller şi-a făcut debutul într-un meci oficial sub culorile formaţiei Borussia Dortmund, duminică împotriva formaţiei FC Augsburg (scor 4-3), în etapa a 19-a din Bundesliga, la şase luni după un cancer testicular diagnosticat la doar câteva zile după transferul său la clubul german, informează AFP, potrivit Agerpres.

Intrat în joc în locul germanului Youssoufa Moukoko, în minutul 62, la scorul de 2-2, Haller a fost aclamat de cei aproximativ 82.000 de spectatori prezenţi în tribunele Westfalenstadion cu ocazia acestei partide, disputată cu casele închise.

Dortmund a înscris în acest joc prin Juge Bellingham (29), Nico Schlotterbeck (42), Jamie Bynoe-Gittens (75) şi Gio Reyna (77), în timp ce pentru oaspeţi au punctat Arne Maier (40), Ermedin Demirovic (45+1) şi David Colina (77).

Sebastien Haller, în vârstă de 28 de ani, evoluase anterior aproximativ 20 de minute în două meciuri de pregătire ale Borussiei Dortmund, în luna ianuarie, reuşind o triplă împotriva elveţienilor de la FC Basel.

Tot duminică, Bayer Leverkusen a obţinut a patra sa victorie consecutivă, învingând în deplasare, cu scorul de 3-2, formaţia Borussia Moenchengladbach. Leverkusen îşi continuă astfel ascensiunea sub comanda antrenorului spaniol Xabi Alonso, instalat la conducerea tehnică în luna octombrie, în locul elveţianului Gerardo Seoane, după un debut de sezon catastrofal al "farmaciştilor".

Rezultate:
Vineri
RB Leipzig - Bayern Munchen 1-1
Au marcat: Halstenberg (52), respectiv Choupo Moting (37).

Sâmbătă
Union Berlin - Hoffenheim 3-1
Au marcat: Doekhi (73, 89), Leweling (90+6), respectiv Bebou (43).

Eintracht Frankfurt - Schalke 04 Gelsenkirchen 3-0
Au marcat: Lindstrom (22), Borre (84), Buta (90+1).

VfL Wolfsburg - SC Freiburg 6-0
Au marcat: Wimmer (1), Wind (27, 37), Gerhardt (56), Baku (81), Waldschmidt (90+5 - penalty).

VfL Bochum - Hertha Berlin 3-1
Au marcat: Hofmann (22, 56), Schlotterbeck (44), respectiv Serdar (87).

VfB Stuttgrt - FSV Mainz 1-1
Au marcat: Guirassy (36), respectiv Ingvartsen (40 - penalty).

FC Koln - Werder Bremen 7-1
Au marcat: Maina (9), Tigges (15, 21), Skhiri (30, 54), Huseinbasic (36), Friedl (76 - autogol), respectiv Fullkrug (38).

Duminică
Borussia Dortmund - FC Augsburg 4-3
Au marcat: Bellingham (29), Schlotterbeck (42), Bynoe-Gittens (75), Reyna (78), respectiv Maier (40), Demirovic (45+1), Colina (76).

Borussia Moenchengladbach - Bayer Leverkusen 2-3
Au marcat: Stindl (82, 90+3), respectiv Bakker (21), Adli (43), Amiri (67).