Guvernul se va reuni joi, la ora 11,00, în şedinţă extraordinară, pentru aprobarea proiectelor Codului fiscal şi Codului de procedură fiscală.
Premierul Victor Ponta a anunţat miercuri, la începutul şedinţei săptămânale a Executivului, că membrii Cabinetului vor avea joi o nouă întâlnire pentru dezbateri asupra formei finale a Codurilor fiscale.
"În primul rând trebuie să finalizăm cele două proiecte, Codul fiscal şi Codul de procedură fiscală. Am lucrat şi astăzi cu toată echipa de la Ministerul de Finanţe, dar, ca de obicei, procedurile ne omoară, pe la ministere, pe la diverse lucruri. Aşa încât vă dau o veste în direct (...): mâine, la ora 11,00, avem din nou şedinţă de guvern, numai cu cele două proiecte", a declarat premierul.
Ponta le-a cerut miniştrilor care nu au avizat încă cele două proiecte să urgenteze procedurile în acest sens.
"Şi cei care încă nu aţi dat avizul formal până mâine (n.r. joi) îl daţi, cei care aveţi observaţii sau propuneri mâine le discutăm şi decidem ce intră, ce nu intră în Cod. Important e, domnule secretar general, mâine la ora 11,00 şedinţă de guvern doar cu cele două proiecte. Din ce am văzut, stadiul este aproape final, însă procedurile ne ucid. Şi, dacă nu o să ne mişcăm noi mai repede, o să stăm după proceduri şi după hârtii care se plimbă între ministere. Deci, astă-seară, la Finanţe, vă duceţi să vedeţi dacă mai aveţi observaţii, dacă sunt lucruri pe care nu vă înţelegeţi cu cei de la Finanţe, mâine le avem în şedinţa de guvern. Şi cei care aţi fost de acord - cei mai mulţi miniştri aţi fost de acord, dar nu aţi dat semnătura - puneţi semnătura pe avizul pentru Cod", a spus premierul.
El le-a cerut reprezentanţilor de la Finanţe să pună pe site-ul ministerului forma finală a celor două proiecte.
"De asemenea, mâine, după şedinţa de guvern, vreau încă o dată, la Finanţe, să puneţi forma finală pe site. (...) Important este ca cei interesaţi să aibă textul mâine, după şedinţa de la ora 11,00. Şi să meargă la Consiliul Legislativ toate procedurile, pentru ca săptămâna viitoare să fie pe masa Senatului cele două proiecte. Dacă ne mai scapă, că nu există muncă perfectă, aveţi şi la Senat şi la Camera Deputaţilor ocazia, în dezbaterea cu senatorii şi deputaţii, să aduceţi îmbunătăţiri dacă în acest proces îndelungat este vreo scăpare", a mai afirmat premierul. AGERPRES
Şedinţă extraordinară la Guvern pentru aprobarea proiectelor Codurilor fiscale
Explorează subiectul
Articole Similare

1.627
Decrete blocate la Cotroceni: Judecătorii din penal, ținuți forțat în funcție de Nicușor Dan (surse)
1.627

1.609
Ministrul Economiei: „Austeritatea este inevitabilă”. Ce urmează pentru taxe și salarii în 2025
1.609

5.228
Ponta atac dur după Conferința de la München: „O asemenea bătaie de joc la adresa intereselor României nu a mai existat”
5.228

2.399
Marcel Ciolacu aruncă săgeți de la Buzău către Ilie Bolojan: 'Astâmpără-te! Ori suntem bărbați de stat, ori suntem niște fete mari și ne plângem'
2.399

2.831
Nicușor Dan vs Maia Sandu: cum a ajuns Chișinăul să conteze mai mult decât Bucureștiul la Conferința de Securitate de la München
2.831

1.982
Rareș Bogdan îi pune condiții lui Bolojan: „Trebuie să se consulte și să ne informeze, nu poate să ia deciziile în spatele ușilor închise”
1.982

42
Ministrul Apărării: România va continua să rămână ferm angajată în aprofundarea cooperării cu Japonia
42

1.050
Băluță își anunță intențiile privind Primăria Capitalei. Ce spune acum despre o candidatură în 2028
1.050

799
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, promite prețuri bune la gaze, după liberalizarea pieței: Romgaz să vină cu o ofertă bună
799

1.565
Câciu îl acuză pe Bolojan că „a coafat” deficitul: A mutat sumele din PNRR în decembrie ca să arate mai bine cifrele
1.565

2.512
Ministrul Energiei face dezvăluiri: Plafonarea la energie și gaze din ultimii patru ani a fost jumătate din deficitul anului 2026
2.512

85
Diana Tușa: Investițiile fără stimulente fiscale nu pot susține economia
85

98
Băluţă: Oamenii fug de Bolojan cum fugeau de Jupuitu în Moromeţii / Ce spune despre schimbarea premierului
98

















Comentează