Selecționatele Australiei și Peru și-au luat rămas bun de la Cupa Mondială

australia-peru cm 2018

Selecționatele Australiei și Peru și-au luat rămas bun de la Cupa Mondială, însă naționala din America de Sud a reușit să bifeze prima victorie la turneul final. A marcat câte un gol pe repriză în partida cu Australia și a urcat pe 3 în Grupa C.

Naționala Australiei nu a reușit să marcheze și în al treilea meci din grupe la Cupa Mondială. Partida cu Peru a fost cu ghinion pentru Australia, care a pierdut cu 0-2.

Încă de la începutul primei reprize, portarul sud-americanilor Pedro Gallese s-a făcut remarcat, a prins șutul lui Juric și a lăsat tabela de marcaj neschimbată. În minutul 18, a venit și reacția naționalei Peru. Guerrero a profitat de o gafă în apărarea adversă, a preluat la 16 metri, a trimis în partea dreaptă, unde a apărut demarcat Carrillo, care a reluat din voleu la colţul lung. Mingea s-a dus direct în plasa laterală, iar Peru a marcat primul gol la un turneu final după o pauză de 36 de ani. Australia a încercat să restabilească echilibrul, dar Leckie nu a nimerit poarta, iar scorul la pauză era 1-0 pentru Peru.

În repriza a doua, naționala din America de Sud a punctat din nou. De data aceasta, Cueva a pătruns în careu, pasa lui a fost deviată de Jedinak în zona careului mic, iar Guerrero a reluat din voleu la colţul lung. Australia s-a jucat cu ocaziile pe final de meci, însă a terminat meciul fără gol marcat și a părăsit Cupa Mondială clasându-se pe ultimul loc în grupa C cu un singur punct, obținut în urma remizei, 1-1, cu naționala Danemarcei.

Grupa C: Franța (7 puncte), Danemarca (5puncte), Peru (3 puncte), Australia (un punct).

Australia - Peru 0 - 2

Australia: Ryan - Risdon, Sainsbury, Milligan, Behich - Jedinak, Mooy - Leckie, Rogic, Kruse - Juric
Rezerve: B. Jones, Vukovic - Arzani, T. Cahill, Degenek, Irvine, Jurman, Luongo, Maclaren, Meredith, Nabbout, Petratos

Peru: Gallese - Advincula, A. Ramos, Santamaria, Trauco - Tapia, Yotun - Carrillo, Cueva, Flores - Guerrero
Rezerve: Caceda, Carvallo - Aquino, Araujo, Cartagena, Corzo, J. Farfan, Hurtado, Loyola, Polo, A. Rodriguez, Ruidiaz