Selecționata de volei feminin Under-18 a României s-a clasat pe locul 6 la Campionatul Mondial

kuma.fm
volei

Selecţionata României s-a clasat pe locul 6 la Campionatul Mondial de volei feminin Under-18 de la Durango (Mexic), după ce a fost învinsă de echipa Braziliei cu scorul de 3-0 (25-17, 25-14, 25-12), miercuri, în meciul pentru poziţiile 5-6.

Astfel, tricolorele au egalat cea mai bună performanţă a voleiului feminin românesc la acest nivel, conform agerpres.

Tara Anamaria Cristea (10 puncte) şi Denisa Ştefania Cheluţă (7) au fost cele mai bun realizatoare ale echipei antrenate de Marius Macarie. Din echipa Braziliei s-au remarcat Nicole Fernandes de Oliveira (14 puncte) şi Aline Segato Maestri (13).

La această ediţie a Campionatului Mondial U18, România a întregistrat următoarele rezultate: 3-0 cu Porto Rico, 3-0 cu Nigeria (la ''masa verde''), 1-3 cu SUA şi 3-2 cu Thailanda, toate în grupă, 3-2 cu Slovacia în optimi, 0-3 cu Italia în sferturi, 3-1 cu Turcia în primul meci din turneul 5-8 şi 0-3 cu Brazilia în partida pentru locul 5.

În finala competiţiei se vor înfrunta Rusia şi Statele Unite (campioana en titre).