Selecţionatele de fotbal Under-21 ale României şi Olandei au terminat la egalitate într-un meci amical

Cluj Arena

Selecţionatele de fotbal Under-21 ale României şi Olandei au terminat la egalitate, 0-0, marţi seara, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, într-un meci amical.

Tricolorii au obţinut un rezultat pozitiv în faţa unui adversar de top în fotbalul european, Jong Oranje fiind dublă campioană europeană la Under-12 (2006, 2007).

La turneul final de anul trecut, România şi Olanda au încheiat de asemenea la egalitate, 1-1, Olanda ajungând până în semifinale, potrivit Agerpres.

Oaspeţii au controlat jocul de la Cluj-Napoca încă din primele minute şi au fost aproape de o deschidere rapidă de scor, însă Coubiş a respins de pe linia porţii (3).

Screciu a avut o şansă bună de a înscrie, însă şutul său de la 20 de metri a ocolit poarta (9). Pop a ameninţat şi el poarta adversă (38), cu un şut de la 22 de metri.

Olanda a presat mai mult şi creat pericol în finalul primei reprize, prin Xavi Simons (40), care a pătruns în careu şi a tras de la 15 metri, însă pe lângă ţintă, şi prin Geertruida (45), care a şutat de la distanţă, însă Hindrich a fost la post.

Repriza secundă a fost una fără prea multe ocazii, dar tricolorii au ratat-o pe cea mai mare, Markovic, angajat ideal de Octavian Popescu, ratând singur cu portarul (86).

Vineri, tot la Cluj, România a fost învinsă de Spania cu 4-1, în meciul de debut al selecţionerului Emil Săndoi.

România va găzdui turneul final al Campionatului European Under-21 din 2023 împreună cu Georgia, ambele echipe fiind calificate. Olanda a obţinut şi ea biletul pentru turneul final în urma evoluţiei din preliminarii.

• România - Olanda 0-0
  • Cluj-Napoca, Cluj Arena
  • Under-21 - meci amical

Au evoluat echipele:

România: 12. Otto Hindrich - 6. Andrei Coubiş, 4. Bogdan Racoviţan, 5. Radu Drăguşin - 17. Marius Corbu, 13. Vladimir Screciu (căpitan; 14. Victor Dican, 79), 22. Vlad Pop, 3. Valentin Ţicu - 18. David Miculescu (10. Octavian Popescu, 63), 21. Louis Munteanu (15. Daniel Birligea, 46), 11. Alexandru Işfan (9. Jovan Markovic, 79). Selecţioner: Emil Săndoi.

Rezerve neutilizate: 1. Robert Popa, 23. Szilard Gyenge - 2. Rareş Ispas, 7. Claudiu Petrila, 8. Constantin Grameni, 16. Mihai Lixandru, 19. Antonio Sefer, 20. Andres Dumitrescu, 24. Damian Isac, 25. Alexi Pitu.

Olanda: 1. Kjell Scherpen - 2. Jeremie Frimpong (18. Denso Kasius, 46), 3. Lutsharel Geertruida, 4. Micky van de Ven, 5. Mitchel Bakker (17. Bjorn Meijer, 46) - 6. Sepp van den Berg, 7. Quinten Timber (căpitan) - 12. Elayis Tavsan (20. Sven Mijnans, 69), 10. Jurgen Ekkelenkamp (22. Ian Maatsen, 54), 11. Xavi Simons - 14. Joshua Zirkzee (19. Thijs Dallinga, 46). Selecţioner: Erwin van de Looi.

Rezerve neutilizate: 16. Bart Verbruggen, 23. Fabian De Keijzer - 15. Mees Hilgers, 21. Daniel van Kaam.

Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenţi: Răzvan Soponar (Baia Mare), Robert Mereş (Cluj-Napoca)

Cartonaşe galbene: Munteanu (35), van de Ven (35), Screciu (66), Coubiş (81).