Sepsi Sf. Gheorghe a învins Chindia Târgoviște, scor 3-1, în etapa a 22-a din Liga 1

Sepsi Sfântu Gheorghe

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat cu 3-1 meciul cu Chindia Târgoviște, de pe teren propriu, din etapa cu numărul 22 din Liga 1. La pauză, scorul a fost egal, 1-1, anunță MEDIAFAX.

Chindia a deschis tabela la mijlocul primei reprize, în minutul 22, prin atacantul Josip Ivancic. Acesta a reluat din întoarcere, în urma unei lovituri de colț. Sepsi a restabilit egalitatea 5 minute mai târziu, prin Gabriel Vasvari, dintr-o lovitură de pedeapsă.

În partea a doua, echipa antrenată de Leo Grozavu a ieșit mai motivată de la cabine. A trecut în avantaj în minutul 77, prin Goran Karanovic, după o fază suspectă de ofsaid. Lucrurile s-au complicat pentru Chindia în minutul 80; Blaise Yameogo a văzut al doilea cartonaș galben, a fost eliminat și și-a lăsat echipa în 10 oameni. Scorul final a fost stabilit de Dylan Armando Flores. Acesta a punctat în minutul 86.

Succesul și cele 3 puncte o duc pe Sepsi pe locul 8 în Liga 1, cu 28 de puncte. Chindia rămâne pe poziția a 12-a, cu 21 de puncte.

Echipele de start:

Sepsi (4-3-3): Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Tincu, F. Ștefan – Fulop, Vașvari, Deaconu – Carnat, Safranko, Ștefănescu

Antrenor: Leo Grozavu

Chindia (3-4-1-2): Aioani – Benga, Dudea, Leca – Yameogo, Novac, Bic, Negrea – Rață – Neguț, Ivancic

Antrenor: Viorel Moldovan

În următoarea etapă, prima din 2020, Sepsi se deplasează la Sibiu pentru duelul cu FC Hermannstadt, iar Chindia primește vizita celor de la FC Botoșani.