Serbia a introdus în programa de liceu lecţii despre apărare şi securitate, la aproape trei decenii după ce fuseseră eliminate, transmite Reuters preluată de Agerpres.
Primele astfel de lecţii au fost organizate de ministerul apărării la un liceu din Belgrad.
"Tratăm subiecte despre sistemul de apărare şi securitate al Serbiei, despre armată, despre cum poţi ajunge ofiţer, despre apărarea chimică, biologică, radiologică şi nucleară", a declarat colonelul Dragan Stojcic, citat într-un comunicat al ministerului.
Reuters reaminteşte că astfel de cursuri erau obligatorii sub regimul comunist din fosta Iugoslavie, când includeau şi propagandă ideologică şi pregătirea de bază pentru utilizarea armamentului. Serbia a eliminat materia respectivă în 1992, după destrămarea Iugoslaviei, şi a renunţat la serviciul militar obligatoriu în 2011.
În august anul trecut, preşedintele Aleksandar Vucic a sugerat că s-ar putea reveni la obligativitatea serviciului militar, pentru a ameliora pregătirea pentru luptă a armatei. Reuters remarcă şi creşterea cheltuielilor militare la 907 milioane de dolari în bugetul pe 2019, faţă de 703 milioane în 2018. Efectivele forţelor armate sunt de 40.000, iar forţele aeriene au fost dotate cu 10 avioane MiG-29 donate de Rusia şi Belarus şi cu nouă elicoptere produse de Airbus. Vucic şi ministrul apărării, Aleksandar Vulin, au vorbit de mai multe ori despre achiziţia de tancuri, elicoptere şi transportoare blindate din Rusia.
Serbia reintroduce lecţii despre apărare şi securitate în programa de liceu
Explorează subiectul
Articole Similare

8
Destinațiile asiatice care atrag tot mai mult atenția românilor: 'O călătorie autentică, memorabilă și cu adevărat personalizată'
8

158
'Nu sunt țar. Sunt un președinte ales de popor' - Vladimir Putin răspunde acuzațiilor privind regimul său autoritar
158

166
FOTO Arheologii au descoperit un port subacvatic antic: Ar putea fi cheia misterului mormântului pierdut al Cleopatrei
166

322
Clasamentul celor mai periculoase orașe din lume în 2025: Șase orașe din România se regăsesc pe listă
322

658
VIDEO Filmul atacului din Manchester: Alertă extinsă în toată țara
658

16
Garda Elvețiană Pontificală își reînnoiește uniforma tradițională înainte de depunerea jurământului
16

954
'Găina cu ouă de aur' a Rusiei - Belgia cere garanții din partea Ursulei von der Leyen: 'Dacă îi luăm banii lui Putin, vom fi toți responsabili dacă lucrurile merg prost'
954

27
Franța: Mii de manifestanți protestează în sprijinul flotilei pentru Gaza
27

990
Donald Trump se poziționează de partea lui Zelenski. Ce plan pun la cale cei doi pentru a destabiliza Rusia
990

51
Vladimir Putin este gata să susțină propunerea lui Donald Trump privind Gaza
51

1.980
Schimbare de ton față de Rusia? Ungaria semnează cel mai mare acord din istorie pentru achiziționarea de gaze naturale de la compania franceză Engie
1.980

2.251
VIDEO Putin îi răspunde dur lui Trump: 'Dacă noi suntem un 'tigru de hârtie', atunci ce este NATO în sine?'
2.251

8.433
Vladimir Putin s-a enervat, după gestul lui Nicușor Dan: Sare în apărarea lui Călin Georgescu și critică direct România
8.433
Comentează