Serbia şi Grecia, victorii pe linie în grupe la EuroBasket 2022

frbaschet.ro
baschet final four

Echipele Serbiei şi Greciei au câştigat cu victorii pe linie grupele Campionatului European de baschet masculin - EuroBasket 2022, după succesele înregistrate joi, potrivit Agerpres.

Grecia a dispus de Estonia cu 90-69 şi va juca în optimi contra Cehiei, însă elenii sunt îngrijoraţi din cauza uşoarei entorse suferite joi de vedeta Giannis Antetokounmpo.

''The Greek Freak'' a marcat 25 de puncte în 19 minute petrecute pe parchet şi va avea nevoie de trei zile pentru a se reface după această accidentare. Fratele său Kostas, aflat în convalescenţă de la debutul competiţiei, a disputat primele sale minute (12).

Serbia, condusă de Nikola Jokic, dublu MVP în NBA, a trecut joi de Polonia, cu 96-69, iar în optimi va înfrunta echipa Italiei. Jokic a reuşit, la rândul său, 19 puncte în 18 minute jucate.

6. Olanda 5

Primele patru clasate în grupe s-au calificat în optimile de finală. La egalitate de puncte, departajarea s-a făcut prin rezultatele meciurilor directe.