Serie A: AS Roma s-a impus la Udine, 2-1 cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt în 14 aprilie

asroma.it
AS Roma

Echipa italiană AS Roma a învins joi seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Udinese, într-un meci din etapa a 32-a a Serie A, joc întrerupt la 14 aprilie.

Fabio Cannavaro a debutat pe banca lui Udinese în continuarea meciului întrerupt în ziua de duminică 14 aprilie, partidă contând pentru etapa a32-a din Serie A. Atunci, meciul s-a întrerupt în minutul 72, după ce Evan Ndicka, jucătorul Romei, s-a prăbuşit pe teren. Arbitrul Pairetto şi conducătorii celor două echipe au decis ca partida să nu mai continue şi să fie reluată la o dată care urma să fie stabilită.

Reluarea partidei a fost jucată joi, la Udine. Meciul a început din minutul 72, de la scorul de 1-1. În 14 aprilie, echipa friulană a deschis scorul prin Pereyra, în minutul 23, iar Lukaku a egalat în minutul 64.

În cele aproape patruzeci de minute jucate, romanii au înscris golul victoriei în minutul 90+5, prin Cristante. AS Roma s-a impus cu 2-1 şi este pe locul 5, cu 58 de puncte, iar Udinese este pe 17, cu 28 de puncte.