Serie A - Napoli învinsă pe teren propriu de Spezia

facebook.com
Serie A

A fost ziua surprizelor în Serie A, în etapa a 16-a. După ce Inter a fost învinsă în deplasare de Sampdoria (2-1), Napoli a suferit și ea o înfrângere surprinzătoare pe teren propriu de Spezia, scor 1-2.

Oaspeții se aflau înainte de această etapă în zona retrogradării, cu doar 11 puncte din 15 meciuri, cu un șir de 5 înfrângeri și 3 remize.

Rezultatul e cu atât mai surprinzător cu cât Spezia a jucat în 10 oameni din minutul 77, când scorul era 1-1.

Petagna a deschis scorul în repriza secundă pentru Napoli (1-0, min.

58), însă a fost egalată peste 10 minute, dintr-un penalty transformat de Nzola (1-1, min. 68).

A venit și momentul cartonașului roșu acordat lui Ismajli pentru cumul de galbene, eliminare ce trebuia să încline balanța către gazde.

Cel care a marcat a fost Pobega, în urma unei respingeri nefericite a fundașilor napoletani (1-2, min. 83).

Napoli a avut în minutul 90 o mare ocazie de a egala prin Elmas, dar acesta a șutat peste poartă din interiorul careului.

Spezia a ieșit din zona periculoasă, în timp ce Napoli a ratat ocazia de termina etapa pe locul 4.