Sezonul în Erste Liga a debutat cu victorii pentru SC Miercurea Ciuc şi HC Gheorgheni

Facebook.com
Csm Galați, hochei pe gheață

Sport Club Miercurea Ciuc şi HC Gheorgheni au obţinut victorii, vineri, în ziua de debut a noului sezon al competiţiei regionale de hochei pe gheaţă Erste Liga, în timp ce Braşov Wolves a pierdut acasă.

Sport Club Miercurea Ciuc a dispus de Fehervar Titanok cu 6-1 (1-1, 2-0, 3-0), pe patinoarul ''Vakar Lajos''. Oaspeţii au deschis scorul prin Maxim Veşutkin, dar harghitenii au punctat de şase ori, prin David Stach, Istvan Sofron, Tihamer Becze, Vojtech Polak, Tamas Laday şi Norbert Rokaly.

HC Gheorgheni a surclasat-o pe Dunaujvarosi Acelbikak cu 10-4 (2-2, 7-1, 1-1), pe patinoarul propriu, prin golurile reuşite de Brance Orban, Peter Vincze (două), Robert Ferenc Csibi, Christopher Bodo, Pal Krisztian Szabo, Akos Szigeti (două), Gergo Vincze şi Sebastien Sylvestre. Pentru oaspeţi au punctat Viktor Torok, Istvan Gabor Szucs, Mark Pozsar şi Igor Bobcek.

Braşov Wolves a fost întrecută de UTE cu scorul de 2-1 (0-1, 0-0, 1-0, 1-0), după prelungiri, pe Patinoarul Olimpic de sub Tâmpa. Zsombor Molnar a deschid scorul pentru ''lupi'', Riley James Stadel a egalat cu zece minute înainte de finalul regulamentar, iar Andras Benk a adus victoria oaspeţilor.

Sâmbătă, cele trei echipe româneşti vor juca tot acasă: Sport Club Miercurea Ciuc - UTE (18:30), HC Gheorgheni - Titanok (18:30), Braşov Wolves - Dunaujvarosi Acelbikak (18:30), informează Agerpres.