Sfârșit de poveste: Irina Begu a fost eliminată de locul 81 mondial, în turul al doilea al turneului Australian Open

Autor: Andrei Radu

Publicat: 17-01-2018

Actualizat: 17-01-2018

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă de croata Petra Martic cu 6-4, 7-6 (3), miercuri, la Melbourne, într-un meci din runda a doua a turneului Australian Open, al doilea de Mare Şlem al anului.

Begu (27 ani, 40 WTA), care trecuse în primul tur de o adversară mai bine cotată, rusoaica Ekaterina Makarova, a cedat după două ore şi două minute în faţa croatei de 26 de ani, care ocupă locul 81 în clasamentul mondial, anunță Agerpres.

Citește și: Anunțul Simonei Halep, după accidentarea de la Australian Open, în primul tur: Ce decizie a luat liderul mondial

Irina Begu a mai fost învinsă de Martic în 2012, cu 6-4, 1-6, 6-3, în Fed Cup, în Israel.

Begu a avut procentaje mai slabe la punctele realizate cu ambele servicii, 58%-66% la primul şi 47%-50% la al doilea.

Românca va primi 80.000 de dolari australieni şi 70 puncte WTA.

În şapte participări la turneul de la Melbourne, Begu a trecut o singură dată de turul al doilea, în 2015, când s-a oprit în optimi. Anul trecut a fost învinsă în runda a doua.

România mai are trei jucătoare care vor evolua joi în runda a doua la simplu, Simona Halep, principala favorită, Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan.

Begu va juca miercuri şi în primul tur la dublu, alături de Monica Niculescu, împotriva perechii Mirjana Lucic-Baroni (Croaţia)/Andrea Petkovic (Germania).

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri