Premierul japonez, Shinzo Abe, a reiterat planurile sale de desfăşurare a Forţelor de Auto-Apărare în Orientul Mijlociu în scopul asigurării securităţii navelor nipone, într-un moment în care tensiunile din regiune erup după moartea generalului iranian Qassem Soleimani, ucis vineri într-un raid american în Irak.
Într-o conferinţă de presă televizată susţinută luni, Abe, citat de Reuters, a chemat toate naţiunile implicate să facă eforturi diplomatice în vederea reducerii tensiunilor şi evitării escaladării situaţiei.
"Tensiunile cresc în Orientul Mijlociu şi sunt profund îngrijorat. O escaladare suplimentară ar trebui evitată şi chem toate părţile implicate să epuizeze toate eforturile diplomatice pentru reducerea tensiunilor", le-a spus Abe jurnaliştilor la Ise, în centrul Japoniei.
"Avem în vedere să desfăşurăm Forţele de Auto-Apărare în această regiune pentru a întări colectarea de informaţii şi a asigura trecerea în siguranţă a navelor legate de Japonia", a arătat Abe, reiterând un plan dezvăluit luna trecută.
În decembrie, guvernul nipon a anunţat că va trimite o navă de război şi avioane de patrulare în Orientul Mijlociu, de unde provine circa 90% din importul său de ţiţei.
Japonia, un aliat american care a menţinut relaţii prieteneşti cu Iranul, a ales să lanseze mai degrabă propria sa operaţiune decât să se alăture unei misiuni conduse de SUA în regiune pentru protejarea navigaţiei.
Un oficial al ministerului nipon al Apărării a indicat că guvernul îşi propune să demareze operaţiunea de patrulare aeriană în ianuarie, în timp ce distrugătorul îşi va începe probabil activitatea în zonă în luna februarie.
Shinzo Abe a reiterat planurile sale de desfăşurare a Forţelor de Auto-Apărare în Orientul Mijlociu
Explorează subiectul
Articole Similare

502
Rusia a rămas fără bărbați. Aduce zeci de mii de muncitori din India a pentru a compensa deficitul masiv
502

1.211
Pană majoră: au fost supendate toate trenurile între Londra, Paris, Amsterdam şi Bruxelles de la compania Eurostar
1.211

2.024
Lovitură pentru Budapesta: Moody’s o retrogradează la „risc crescut de incapacitate de plată”. Bucureștiul rămâne în zona sigură
2.024

2.134
Regizorul Cristian Mungiu trage cu „tunul” în autorități: „Stat căpușat de lacomi! Îi exonerează tocmai pe marii datornici!”
2.134

4.595
Semnal pe final de an transmis de SUA pentru România: angajamentul luat de administrația Trump
4.595

5.487
VIDEO „Moarte dictatorului” - Protestele degenerează în Iran: Teheranul e sub asediul manifestanților și a forțelor de ordine / Manifetațiile de stradă se extind în țară
5.487

2.776
Cât sunt de dispuși ucrainenii să facă concesii pentru a pune capăt războiului: 'Să ne oprim cu ce avem'
2.776

4.277
VIDEO Zelenski nu se lasă în fața lui Trump și a lui Putin: „Nu putem pur și simplu să ne retragem din teritoriile noastre!”
4.277

116
VIDEO Belarusul prezintă o înregistrare video cu presupusa desfăşurare pe teritoriul său a rachetelor ruseşti cu capacitate nucleară Oreşnik
116

492
Retrospectivă - De la taxele lui Trump, la criza industriei din UE - Cum a fost afectată economia la nivel mondial
492

103
FOTO Liderul nord-coreean Kim Jong Un apreciază că noile sale lansatoare de rachete pot „anihila inamicul”
103

2.136
China pune piciorul în prag: e prima țară care reglementează Inteligența Artificială / Risc de sinucidere sau automutilare
2.136

35.111
Un robot dispărut în Antarctica s-a întors cu date terifiante
35.111

















Comentează