Simona Halep a câștigat dramatic primul set cu Shuai Zhang: a fost condusă cu 4-1, dar a revenit

Doartenis
Simona Halep

- Simona Halep (7 WTA) a câștigat primul set al meciului cu Shuai Zhang (50 WTA), scor 7-6 (4), din sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon. Partida a început în jurul orei 15:10, pe terenul 1.

Chinezoaica Shuai Zhang nu i-a dat nicio șansă Simonei Halep la începutul meciului. Sportiva de 30 de ani a câștigat trei game-uri la rând. Fostul lider mondial a reușit să reducă din diferență, a dus scorul la 3-1, însă Zhang a recuperat și a restabilit distanța, 4-1.

Simona Halep a fost mai sigură pe ea și a câștigat cel mai lung game al partidei, ducând scorul la 4-2 pentru Zhang. Halep a continuat să se impună și a egalat la game-uri, 4-4.

Shuai Zhang a profitat de greșelile Simonei și a reușit un nou game "alb", scor 5-4.

Simona Halep a revenit și a egalat la 5-5, însă nu a putut să se desprindă, iar meciul a continuat din aproape în aproape. Zhang a luat din nou un game și a ajuns în avantaj, 6-5.

În cele din urmă, setul inaugural a intrat în tie-break, acolo unde Halep a avut o prestație mai solidă și s-a impus cu 7-4. Primul set s-a încheiat după 58 de minute.