Simona Halep a câștigat turneul de la Shenzhen: A învins-o, în 3 seturi, 6-1, 2-6, 6-0, pe Katerina Siniakova

Simona Halep

UPDATE HAlep își umilește adversara și are 5-o.

UPDATE Halep are 4-0.

UPDATE Halep e dezlănțuită. Conduce cu 3-0.

UPDATE Halep face break și conduce cu 2-0.

UPDATE Halep deschide setul decisiv cu un game.

UPDATE Siniakova se impune cu 6-2, după un alt break, în setul 2.

UPDATE Siniakova rezistă pe propriul serviciu și se distanțează la 5-2.

UPDATE Alt re-break, de data asta pentru Siniakova, care conduce cu 4-2.

UPDATE Liderul mondial face re-break și Siniakova are 3-2.

UPDATE Halep pierde pe propriul serviciu și Siniakova are 3-1.

UPDATE Cehoaica e iar la conducere, cu 2-1.

UPDATE Halep își face serviciul și egalează la 1.

UPDATE Siniakova deschide setul doi cu un game.

UPDATE Halep se impune în primul set cu 6-1.

UPDATE Încă un break pentru Simona, care se distanțează la 5-1.

UPDATE Halep are 4-1.

UPDATE Simona face breakul și conduce cu 3-1.

UPDATE Halep conduce cu 2-1.

UPDATE Simona a fost aproape de a face primul break, dar Siniakova a câștigat la avantaj și e 1-1.

UPDATE Meciul a început, Simona și-a fructificat serviciul și are 1-0.

Simona Halep, locul I WTA, o întâlnește, de la această oră,  în finala turneului de la Shenzhen, pe deţinătoarea trofeului, sportiva cehă Katerina Siniakova, locul 47 WTA şi cap de serie numărul 6. Meciul ar fi trebuit să înceapă la ora 8, dar a fost amânat de mai multe ori din cauza ploii. De altfel, partida a fost mutată într-o sală de sport, nefiind televizată.

În singura lor întâlnire, Siniakova, 21 de ani şi 1,74 metri înălţime, a învins-o pe Simona Halep la ediţia precedentă a turneului de la Shenzhen, în faza optimilor de finală, scor 6-3, 4-6, 7-5. A fost prima victorie a sportivei cehe în faţa unei jucătoare din Top 10 WTA (Halep era pe locul 4 atunci).

"Va fi un meci diferit, acum mă cunoaşte un pic mai bine, va fi greu, dar sunt fericită că sunt din nou în finală şi o să încerc să dau tot ce am mai bun", a prefaţat Siniakova partida cu Halep.

"Am jucat anul trecut cu Siniakova, m-a bătut, aşa că dacă vom juca din nou vreau să-mi iau revanşa, dar nu va fi uşor", a spus şi românca.

Până în ultimul act, Halep le-a învins pe rând pe americanca Nicole Gibbs, locul 110 WTA (scor 6-4, 6-1), pe chinezoaica Ying-Ying Duan, locul 91 WTA (3-6, 6-1, 6-2), pe Arina Sabalenka din Belarus, locul 73 WTA (6-2, 6-2) şi pe Irina Begu, locul 43 WTA şi cap de serie numărul 4 (6-1, 6-4).

La rândul ei, Siniakova a trecut de Ons Jabeur (Tunisia), locul 89 WTA (6-1, 6-1), de chinezoica Yafan Wang, locul 172 WTA, venită din calificări (7-5, 6-3), de Krystina Pliskova (Cehia), locul 62 WTA şi de rusoiaca Maria Şarapova, locul 59 WTA (6-2, 3-6, 6-3).

Simona Halep a câştigat Shenzhen Open la simplu în 2015. Ea va disputa, sâmbătă, a 28-a finală din carieră.

Katerina Siniakova, antrenată de tatăl ei, Dmitri Siniakov, are două titluri în palmares, la Shenzhen şi Bastad, ambele cucerite anul trecut. Ea a mai fost finalistă la Bastad şi Tokyo, ambele în 2016.