Simona Halep a reușit încă o performanță extraordinară: a obținut a doua victorie la scor 6-0, 6-0

Roland Garros
simona halep roland garros

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a obţinut o victorie facilă, dar spectaculoasă, în faţa slovacei Viktoria Kuzmova (20 de ani, 46 WTA), scor 6-0, 6-0, după doar 45 de minute, în optimile de finală de la WTA Madrid, informează Mediafax.

Românca a reuşit o performanţa rară, la capătul acestui succes, fiind a doua oară în carieră când i se întâmplă asta. Victoria-fulger a Simonei Halep împotriva Kuzmovei e întărită de cifrele partidei. Sportiva din Constanţa a început tare sezonul pe zgură. Este cea de-a doua victorie cu 6-0, 6-0 din cariera Simonei Halep, iar ambele victorii zdrobitoare au venit pe zgură. Prima dată s-a întâmplat în finala turneului de la Bucureşti, în 2016, atunci când campioana noastră a spulberat-o pe Anastasija Sevastova, fără să piardă vreun game.

În plus, Halep a câştigat 48 de puncte din cele 60 jucate în partida cu Viktoria Kuzmova. Simona a jucat impecabil, având procentaje de excelente la serviciu, 84%, respectiv 73%, şi chiar mai bune la retur, 91%, respectiv 74%. Eleva lui Daniel Dobre e campioană la Madrid în 2016 şi 2017.

În sferturi, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din meciul Ashleigh Barty (Australia; 9 WTA) - Yulia Putintseva (Kazakhstan; 43 WTA).