Simona Halep, după ce a fost aproape de ELIMINARE, la Eastbourne: 'A trebuit să fiu foarte atentă, nu ştii la ce să te aştepţi pe iarbă'

Doartenis
Simona Halep

Simona Halep a declarat, miercuri, că a trebuit să fie foarte atentă în meciul cu Polona Hercog, deoarece mereu se pot produce surprize la turneele pe iarbă.

"A trebuit să fiu foarte atentă, nu ştii la ce să te aştepţi pe iarbă. Mă simt foarte bine pe acest teren, îmi place să joc aici, abia aştept să evoluez şi mâine. Azi nu fac nimic special, pentru că mai am de jucat şi un meci de dublu", a declarat Halep, la interviul de pe teren.

Simona Halep, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6, a învins-o, cu scorul de 6-1, 4-6, 6-3, pe slovena Polona Hercog, locul 60 WTA, venită din calificări, în turul al treilea al turneului de categorie Premier de la Eastbourne.

Jucătoarea română va evolua în sferturile de finală cu germana Angelique Kerber, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, care a trecut cu 7-6 (4), 6-0, de suedeza Rebecca Peterson, locul 66 WTA, în 77 de minute de joc.

Halep conduce cu 6-4 în partidele cu Kerber, dar singura lor întâlnire pe iarbă, disputată, în sferturi, la Wimbledon, în 2016, i-a revenit germanei, cu 7-5, 7-6 (2).

Calificarea în sferturi este recompensată la Eastbourne cu un premiu de 23.455 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.