Simona Halep e tot mai aproape de locul 1 mondial: A câștigat primul set al meciului din sferturile de finala cu chinezoaica Qiang Wang

Doartenis
Simona Halep

Simona Halep (3 WTA) se luptă pentru un loc în semifinale la Miami Open cu chinezoaica Qiang Wang (18 WTA). În primul set, Halep s-a impus cu 6-4, după ce a condus cu 4-1, după 44 de minute. Halep a câștigat 3 mingi de break din cele 3 șanse avute.

Dacă va trece de asiatică, Halep va juca în penultimul act împotriva învingătoarei din meciul Karolina Pliskova (Cehia; 7 WTA) şi Marketa Vondrousova (Cehia; 59 WTA).

Qiang Wang se află în cea mai bună perioadă a carierei şi indiferent de rezultatul final cu Simona Halep, de săptămâna viitoare îşi va îmbunătăţi clasamentul WTA, urmând să ocupe cel puţin locul 15 mondial. Ea se află pentru a doua oară într-un sfert de finală într-un turneu din categoria Premier Mandatory.

Miami Open şi-a aflat prima semifinală a turneului feminin. Runda le va pune faţă în faţă pe Anett Kontaveit (Estonia; 19 WTA) şi Ashleigh Barty (Australia; 11 WTA). Partida este programată joi.