Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Rogers Cup

Doartenis
Simona Halep

Simona Halep (4 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Rogers Cup (Toronto, Canada), vineri, după ce a învins-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova (198 WTA), scor 6-2, 6-1, relatează mediafax.

Spre deosebire de primul meci de simplu de la Rogers Cup, miercuri, când Halep a obținut o victorie dramatică în fața lui Jennifer Brady, românca a avut parte de un meci rapid și o victorie categorică.

Halep și-a ridicat nivelul de joc simțitor și nu i-a dat nicio șansă fostului număr doi mondial din ierarhia WTA. În primul set, eleva lui Daniel Dobre a câștigat de două ori pe serviciul adversarei și s-a impus cu 6-2, după aproximativ 35 de minute.

În setul secund, Simona Halep a avut mici dificultăți doar în primul game, când Kuznetsova a avut două șanse de break, nefructificate însă de rusoaică. Ulterior, campioana de la Wimbledon a jucat excelent și s-a impus cu 6-1. Partida s-a încheiat după o oră și șase minute.

A fost a cincea victorie pentru Simona Halep din cele opt confruntări directe cu Svetlana Kuznetsova.

În sferturile de finală de la Rogers Cup, Simona Halep se va duela cu învingătoarea din partida Marie Bouzkova (91 WTA) - Jelena Ostapenko (82 WTA).