Simona Halep şi Sorana Cîrstea şi-au aflat adversarele din turul al doilea al turneului de la Indian Wells

halep cirstea

Simona Halep, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 24, va evolua în turul al doilea al turneului de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells cu rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 52 WTA.

Alexandrova a învins-o, miercuri, cu scorul de 4-6, 6-2, 7-6 (7), pe americanca Elvina Kalieva, locul 317 WTA, beneficiară a unui wild card, după un meci care a durat două ore şi 20 de minute.

Halep şi Alexandrova s-au mai întâlnit de patru ori, împărţindu-şi victoriile în mod egal. Românca s-a impus în ultimul meci, scor 6-1, 6-4, disputat anul trecut, în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart.

Alexandrova a câştigat, scor 6-2, 6-1, în sferturi la Gipasland Trophy, tot în 2021 şi în 2019, scor 6-2, 6-3, în turul al doilea al turenului de la Beijing.

Tot în 2019, Halep s-a impus la Cincinnati, scor 3-6, 7-5, 6-4, în turul al doilea.

Şi Sorana Cîrstea, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 26, şi-a aflat adversara din manşa secundă, jucătoarea australiană Ajla Tomljanovic, locul 39 WTA, care a întrecut-o, cu scorul de 6-2, 2-6, 6-2, pe Hailey Baptiste din SUA, locul 119 WTA, de asemenea beneficiară al unui wild card, într-o oră şi 50 de minute de joc.

Tomljanovic a câştigat ambele partide disputate cu Sorana Cîrstea, scor 6-3, 6-2, în turul al doilea al calificărilor turenului de la Cinncinati, din 2018, şi 6-4, 6-4, în turul I preliminar al turneului de la Beijing, în 2014.