Simone Tempestini, debut în Campionatul European de Raliuri - FIA ERC: locul 11 în Rally Serras de Fafe

Simone Tempestini

Simone Tempestini, campionul en titre al României, s-a clasat pe locul 11 în Rally Serras de Fafe, încheiat duminică în Portugalia, prima etapă a Campionatului European de Raliuri - FIA ERC.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally2 Evo) a terminat la 2 min 58 sec 5/10 de învingători, neozeelandezii Hayden Paddon/John Kennard (Hyundai i20 N), cronometraţi în 1 h 42 min 21 sec 3/10. Pe locul secund s-a clasat echipajul Mads Ostberg (Norvegia)/Patrik Barth (Suedia/Citroen C3 Rally 2), la 10 sec 8/10, podiumul fiind completat de Georg Linnmae (Estonia)/James Morgan (Marea Britanie), la 27 sec 5/10.

Tempestini a retrogradat trei poziţii din cauza unei pene apărute chiar în ultima probă specială, după ce toată ziua reuşise se ocupă poziţia a opta.

Bogdan Cuzma şi austriaca Ilka Minor (Skoda Fabia Rally2 Evo) au încheiat pe locul 29, la 10 min 53 sec de câştigători, ntoează Agerpres.

FIA ERC - European Rally Championship - a început cu Rally Serras de Fafe, iar apoi va avea alte şapte etape, Spania (Rally Islas Canarias), Polonia (Rally Poland), Letonia (Tet Rally Liepaja), Suedia (Royal Rally of Scandinavia), Italia (Rally di Roma Capitale), Cehia (Barum Czech Rally Zlin), Ungaria (Rally Hungary).