Simone Tempestini s-a clasat pe locul 6 în Rally di Roma Capitale, etapa a şasea a Campionatului European de Raliuri

Simone Tempestini

Simone Tempestini, campionul naţional en titre al României, s-a clasat pe locul 6, duminică, în Rally di Roma Capitale (22-24 iulie), etapa a şasea a Campionatului European de Raliuri.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally 2 Evo) a încheiat la 1 min 11 sec 8/10 de învingători, italienii Damiano De Tommaso/Giorgia Ascalone (Skoda Fabia Rally 2 Evo), victorioşi cu timpul de 1 h 52 min 37 sec 5/10, potrivit Agerpres.ro.

Alex Filip şi Gabriel Lazăr (Renault Clio Rally 5) ocupă locul 53 la general, la 22 min 57 sec de câştigători. Filip şi Lazăr s-au clasat pe locul 14 la categoria ERC4.

Tempestini a urcat pe locul al doilea în clasamentul general al Campionatului European de Raliuri, cu 79 de puncte, fiind devansat de spaniolul Efren Llarena, 137, puncte, care a terminat pe patru la Roma.

Etapa a şaptea a sezonului va fi Barum Czech Rally Zlin, care va avea loc în perioada 26-28 august, în Cehia.