Jannik Sinner, liderul clasamentului ATP, s-a calificat, vineri, în finala turneului de la Wimbledon, după ce l-a învins în trei seturi pe Novak Djokovic, scor 6-3, 6-3, 6-4. Meciul, disputat pe terenul central al All England Club, a durat o oră și 55 de minute, potrivit mediafax.
Djokovic, în vârstă de 38 de ani, a acuzat probleme de deplasare, pe fondul unei accidentări suferite în sferturile de finală, contra lui Flavio Cobolli. Sinner a profitat și a fost constant de-a lungul întregii partide, pierzându-și serviciul o singură dată, la începutul setului trei, când sârbul a condus temporar cu 3-0.
Este prima finală la Wimbledon pentru Sinner și a patra finală de Grand Slam consecutivă. Italianul de 23 de ani a devenit al 11-lea jucător din Era Open care reușește calificări în toate cele patru finale majore.
Duminică, Sinner îl va înfrunta pe Carlos Alcaraz, campionul en-titre de la Wimbledon. Cei doi s-au întâlnit recent și în finala de la Roland Garros, unde spaniolul s-a impus după ce a salvat trei mingi de meci.
Victoria de vineri este a cincea consecutivă pentru Sinner în fața lui Djokovic, toate venind începând cu sfârșitul anului 2023.
Comentează